szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit versenyfelügyelet szerint ha a Microsoft megvásárolná az Activision Blizzardot, a cég könnyen megoldhatná, hogy csak Xboxokon lehessen játszani egyes játékokat. A vállalat szerint nincsenek ilyen szándékai.

Bár az elmúlt két hónapban leginkább a ChatGPT miatt irányult a figyelem a Microsoftra, a cégnek egy másik gigaprojektje is van. A vállalat 46 éves története legnagyobb felvásárlását jelentette be még 2022 januárjában: akkori árfolyamon 68,7 milliárd dollárért fel kívánja vásárolni az Activision Blizzard játékkiadót.

Akkor úgy tűnt, még 2022-ben lezárulhat az üzlet, ám hamar kiderült, ez nem lesz ilyen egyszerű menet. Az üzletkötést illetően több ország illetékes szervezete is kifejezte az aggodalmát – többek között az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyeleti Hatósága is –, aztán jött a Sony rosszallása, majd az amerikai versenyhatóságé. Most pedig ismét a brit hatóság került előtérbe.

Ahogy a GSMArena is írja, az elemzők attól tartanak, hogy a Microsoft felvásárlása hosszú távon kárt okoz majd a játékosoknak, mert az olyan játékok, mint például a Call of Duty, platformexkluzívvá válhatnak, és csak az Xboxon lehet majd őket elérni. Ez magasabb árakhoz, szűkebb kínálathoz, piaci dominanciához, gyengébb minőséghez és rosszabb szolgáltatáshoz vezethet.

A brit hatóság szerint feladata elérni, hogy az Egyesült Királyság játékosai ne kerüljenek hátrányba a felvásárlás miatt, márpedig jelenleg úgy vélik, hogy ez a félelem valós.

Mehet a levesbe a 27 ezer milliárd forintos Microsoft-felvásárlás, pert indít az Activision Blizzard akvizíciója ellen az FTC

A Microsoft története legnagyobb felvásárlásaként 69 milliárd dollár ellenében felvásárolná a rengeteg sikerjátékot fejlesztő Activision Blizzardot, de az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC) most jelezte: trösztellenes per indításával keresztbe tenne az üzletnek.

Az európai hatóság a brithez hasonlóan tisztázást sürget. A britek azt javasolják, hogy válasszák le az Activisionról a kiadó legnagyobb címét, a Call of Dutyt fejlesztő részleget, és az váljon külön céggé. Ez azonban szintén problémás lehet, hiszen az új vállalatnak valószínűleg nem lesz olyan erőforrása, mint jelenleg.

A Microsoft egyébként fogadkozik, hogy nem teszi kizárólagossá az Activision játékait saját platformjaira, sőt, még egy 10 éves licencet is felajánlott a Sonynak, hogy a Call of Dutyt a PlayStationön is lehessen játszani. Kérdés persze, mi történik majd 10 év után.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!