szerző:
Tetszett a cikk?

Gigantikus kijelzővel, gyorsabb processzorral, jobb kamerával, új oldalsó gombbal és hosszabb üzemidővel kecsegtet a valaha készült legnagyobb Apple okostelefon. Kipróbáltuk a még így sem hibátlan iPhone 16 Pro Maxet.

Az Apple viszonylag későn pattant fel a nagykijelzős okostelefonok egyre gyorsabban száguldó vonatára, az amerikai gyártó kínálatában sokáig csak 3,5–4 hüvelykes készülékek voltak elérhetők. Tíz évvel ezelőtt, 2014 szeptemberében aztán sokak örömére végre bemutatkozott a 4,7 hüvelykes iPhone 6, illetve az első igazán nagyképernyős almás mobil, az 5,5 hüvelykes iPhone 6 Plus.

Innen egy jókora ugrással érkezünk meg 2024 szeptemberébe, amikor is az Apple előrukkolt valaha készült legnagyobb mobiljával, az iPhone 16 Pro Max-szel, mely képátló fronton már csak egyetlen collal marad el az eltérő képarány mellett 7,9 hüvelykes korábbi iPad miniktől.

Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban a több fronton is továbbfejlesztett új csúcsmobil, amely idén szerencsére nem lett drágább.

iPhone 16 Pro Max
László Ferenc

Képernyő: 6,9 lett, maradhat?

Ha valaki egy iPhone 16 Pro Maxet nyom a kezünkbe, az a Desert Titanium fantázianevű új színárnyalatot leszámítva nehezen különböztethető meg az elődjétől. Ez abban a tekintetben mindenképpen jó hír, hogy a 0,2 collal nagyobb méretű kijelző ellenére a készülék befoglalóméretei csak hajszálnyival növekedtek.

A Pro Max eddig is hatalmas volt, és most egy picit még nagyobb lett, a tömege pedig 221-ről 227 grammra gyarapodott (S24 Ultra: 232 gramm).

163 milliméter magas és 77,6 milliméter széles
László Ferenc

Nagy és nehéz telefon, ami messze nem való mindenkinek, így vásárlás előtt mindenképpen érdemes legalább egyszer kézbe venni az új modellt, és ha túl nagy, akkor ajánlott inkább a kisebb akkumulátort leszámítva teljesen azonos tudású iPhone 16 Pro felé kacsintgatni.

A külső behatásoknak az ígéretek szerint 50 százalékkal jobban ellenálló kijelző a korábbiaknál vékonyabb kávákat vonultat fel, és a 6,7-ről 6,9 hüvelykre nőtt képátlót leszámítva minden maradt a régiben.

Továbbra is biztosított a hatalmas fényerő és a remek képminőség, azonban megjegyzendő, hogy a fő rivális Samsung Galaxy S24 Ultra szögletesebb kijelzője jelentősen kevésbé tükröződik.

Látványosan kevesebb a türköződés a 6,8 colos Samsungon
László Ferenc
iPhone 16 Pro Max vs. Galaxy S24 Ultra
László Ferenc

Mire jó az iPhone-ok új gombja?

A titán készülékházon ismerős lehet a bal oldali programozható művelet gomb, jobb oldalt pedig az on/off gomb mellett feltűnt új kameravezérlő kezelőszerv. Utóbbi sokkal több egy egyszerű nyomógombnál, felülete ugyanis érintésérzékeny, így segítségével nemcsak fotózni és videózni lehet, hanem a kamera több egyéb funkciója, így például a zoom is elérhető.

Az új gomb alapvetően elnyerte a tetszésünket, de a balkezesek számára nem feltétlenül hasznos, illetve az idő majd eldönti, hogy a fekvő/álló módban eltérő ergonómiát biztosító feature-t a gyakorlatban mennyire használják majd az iPhone-osok.

A későbbiekben mesterséges intelligenciás (MI) funkciók eléréséhez, illetve kétállású exponálógombként is használható lesz a kameravezérlő – kár, hogy ezek nem készültek el a telefon piaci debütálására.

A vadonatúj oldalsó gomb
László Ferenc
A gomb melletti virtuális kezelőfelület
László Ferenc

Kamera, fotók, videók

A kijelző középső-felső részében található széles szenzorsziget sajnos nem lett kisebb, továbbra is kicsit jobban belezavar a felhasználói élménybe, mint a riválisok általában butább, de jelentősen kisebb kameralyuka. A szelfikamera változatlanul 12 megapixeles felbontású, és továbbra is 4K/60 fps videók rögzíthetők vele.

A hátoldali főkamera 48 megapixeles felbontása és egyéb specifikációi nem változtak. A képminőség alig észrevehetően javult, az eddig sem lassú kamera sebessége azonban jelentősen javult, így a gyorsan mozgó témák megörökítése még könnyebbé vált.

Az Apple nem megy utána a már jó ideje 200 megapixelnél járó Samsungnak
László Ferenc

Íme néhány tesztfotó:

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A nagylátószögű modul felbontása 12-ről 48 megapixelre nőtt, és a remek autofókusz révén minden korábbinál részletgazdagabb makrófelvételek készíthetők. A 12 megapixeles tetraprizmás 5x-ös teleobjektív maradt a régi, illetve idéntől már a kisebb Pro modellben is ilyen egység teljesít szolgálatot a korábbi 3x-os nagyítású kamera helyett.

8K videófelvevő nincs, az etalonminőségű 4K mozgóképek sebessége viszont opcionálisan 60 helyett 120 fps is lehet, ami az utólagos lassítás során igen jó szolgálatot tehet – Full HD-ben maximum 240 fps választható. Mikrofonból immár négyet kapunk, és a remek szélzajszűrés mellett a videók hangzásának utólagos új személyre szabási opciója mellett sem mehetünk el szó nélkül.

Így fest a 16 Pro Max teljes zoomtartománya:

0,5× nagylátószög
László Ferenc
1× főkamera
László Ferenc
2× főkamera szenzorzoom
László Ferenc
5× zoomkamera
László Ferenc
10× hibrid zoom
László Ferenc
25× digitális zoom
László Ferenc

Belsőségek

Az iOS 18 a korábbi ígéreteknek megfelelőpen időben elkészült és nemcsak a legújabb 16-os, hanem a korábbi iPhone-okra is elérhető (XR/XS-ig visszamenőleg), azonban az Apple mesterséges intelligenciája furcsa módon csak később, az iOS 18.1-ben élesedik majd, és első körben az angol nyelvterületre fog fókuszálni.

Schrödinger macskája lett az iPhone-okra most megérkezett iOS 18 frissítés – kipróbáltuk és soroljuk, mi változott

Megújult Vezérlőközpont, színezhető és szabadon elrendezhető főképernyő, egy új jelszókezelő app és átszabott Fotók alkalmazás – sok más mellett ezekkel jelent meg az iOS 18. És 14 év után végre lett számológép az iPaden. Itt van minden az Apple új operációs rendszereiről.

A vadonatúj A18 Pro chipset kapcsán dobálózhatnánk 10, 20, 30 százalékos sebességnövekedési adatokkal, de teljesen felesleges. Az iPhone 15 Pro Max is brutálgyors, amire az utódja most rátesz még egy lapáttal, de a hétköznapi gyakorlat során ebből vajmi kevés érezhető.

Nem a telefon kicsi, a váza nagy
László Ferenc

A RAM változatlanul 8 GB-os, és nincs is szükség többre, miközben a droidos táborban már 12-24 GB-tal dobálóznak ez erőfitogtató gyártók. A nem bővíthető flashmemória kiviteltől függően 256 GB-os, 512 GB-os, illetve 1 TB-os, valamint a normál Próból továbbra is elérhető egy 128 GB-os alapváltozat.

A szélsebes 5G mobilnet mellett szólnunk kell a most először 7-es szabványú legfrissebb wifiről, valamint a gyors USB 3.0 adatátviteli lehetőségről.

Az akkumulátor kapacitása 6 százalékkal nőtt, ami az optimalizált hardverrel megspékelve egészen kiváló, bőven 1,5 napos üzemidőt tesz lehetővé. Töltőfej már jó ideje nem jár az iPhone-okhoz, vagyis be kell érnünk egy USB-C kábellel – a telefonhoz érdemes egy legalább 20, de inkább 30 W-os töltőfejet vásárolni.

Összesen ennyit kapunk a telefon mellé alapáron
László Ferenc

Kár, hogy a töltés még mindig nagyon lassú: egy 45 W-os töltővel kereken 2 óra alatt tudtuk feltölteni a lemerült akkumulátort. 30 perc alatt 57 százalékos, 60 perc alatt pedig 84 százalékos töltöttségi szintet sikerült elérni, ami némileg árnyalja a képet.

A nagy rivális Samsungnál jelenleg 1 órás teljes töltési idővel lehet számolni, de a Xiaomi által már a középkategóriában is jó ideje kínált 120 W-os technika révén akár 20 perc alatt is megoldható egy komplett töltés.

Qi fronton 7,5–15 W jelenti a vezeték nélküli töltési plafont, illetve remek dolog, hogy a Magsafe 15-ről 25 W-ra gyorsult.

8,3 milliméteres vastagság
László Ferenc
A tok természetesen feláras tétel
László Ferenc

Konklúzió, árak

Az iPhone 16 Pro Max az Apple valaha készült legjobb és egyben legnagyobb okostelefonja. A hatalmas kijelző, a szélsebes processzor, a remek kameraszett és az igen hosszú üzemidő sokakat pénztárca-nyitogatásra csábíthat, bár véleményünk szerint 15 Pro Maxről nem feltétlenül éri meg váltani.

A mérleg másik serpenyője sem üres: kár, hogy idén nem egy 100 százalékban teljesen elkészült terméket prezentált az Apple, ez a telefon sajnos csak a később érkező frissítésekkel válhat igazán kerek történetté, a lassú töltésen pedig már semmi sem változtathat.

A többi új iPhone-hoz hasonlóan a 16 Pro Max is az elődjével megegyező áron, 600-800 ezer forintos árcédulával került a boltok polcaira. A fő rivális Galaxy S24 Ultra hivatalos alapára is 600 ezer forint körüli, de nem egy forgalmazónál már 500 ezer forint ellenében is begyűjthető ez az integrált ceruzás koreai csúcsmobil.

Amennyiben a 16 Pro Maxével megegyező tudást kisebb méretben és olcsóbban szeretnénk magunkévá tenni, akkor arra ott a némileg szerényebb üzemidejű, 6,1-ről 6,3 colra nőtt 16 Pro, amelynek különböző változatait 500-750 ezer forintos áron jegyzik.

iPhone 16 Pro Max: sokat tud és sokat ígér
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!