szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ír és amerikai kutatók szerint a GLP–1 gyógyszerek segíthetnek csökkenteni a demencia kialakulásának kockázatát.

Az olyan, cukorbetegek számára kifejlesztett gyógyszerek, mint például az Ozempic az elmúlt években azzal váltak világszerte ismertté, hogy más problémák kezelésére, például az elhízás orvoslására is jók lehetnek. Emiatt olyanok is elkezdték használni, akik egyébként nem cukorbetegek – annak ellenére, hogy a szer használata nem veszélytelen –, így hamar hiány lett belőle a piacon, ami pedig a hamisított gyógyszer megjelenéséhez vezetett.

A kutatók figyelmét sem kerülte el a szer népszerűségének növekedése, így több kutatást is végeztek a lehetséges hatásával kapcsolatban. Az egyik legutóbbi ilyet az ír Galwayi Egyetem tudósai készítették el, és arra jutottak: a demencia elleni védelem is felkerülhet a pozitív hatásokat felsorakoztató listára.

Azt már régóta tudni, hogy a cukorbetegség a demencia kockázati tényezője, és azt is, hogy a cukorbetegek nagyobb valószínűséggel kapnak stroke-ot agyi vérrögök miatt, amelyekről ismert, hogy vaszkuláris – vagyis az agy vérellátási zavar miatt kialakuló – demenciát is okozhatnak.

Catriona Reddin, az egyetem tudósa szerint az nem volt világos, hogy az olyan GLP-1 gyógyszerek, mint amilyen az Ozempic bármilyen módon hozzájárulnak-e a kognitív hanyatlás megelőzéséhez. A JAMA Neurology című tudományos lapban megjelent publikációk alapján úgy tűnik, hogy a válasz: igen.

Az ír – valamint egy másik, amerikai kutatókból álló – csapat azt vizsgálta, hogy a szív- és érrendszer egészségére pozitívan ható GLP-1 gyógyszerek és az SGLT2-gátlók – amely szintén a cukorbetegek számára kifejlesztett gyógyszerek egy csoportja – hogyan hatnak a kognitív károsodás és a demencia kockázatára, különösen a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében.

A Galwayi Egyetem tudósai 26 randomizált klinikai vizsgálat eredményeit elemezték, amelyekben összesen több mint 160 000 ember vett részt. A kutatók a demencia diagnózisát, valamint a kognitív funkciókra adott pontszámot hasonlították össze a cukorbetegségre a fenti gyógyszert kapók, valamint nem kapók esetében.

Májkárosodást okozott a Pfizer kísérleti súlycsökkentő gyógyszere, leállították a fejlesztést

Az érintett beteg májműködését hamar sikerült helyreállítani, a problémát az okozhatta, hogy rövid idő alatt túl gyorsan emelték a tabletta adagolását.

Azt találták, hogy a GLP-1-et használók esetében 45 százalékkal alacsonyabb volt a bármilyen okból kialakuló demencia és a kognitív károsodás kockázata, ugyanakkor az SGLT2-t használók esetében nem ez volt a helyzet. Emellett a demencia altípusait vizsgálva az is kiderült, hogy a fenti gyógyszeres terápiák alkalmazása nem mutatott összefüggést a vaszkuláris demencia, az Alzheimer-kór vagy a Lewy-testes demencia kialakulási kockázatának csökkenésével – összegzett a Science Alert.

A másik vizsgálat – amit a Floridai Egyetem kutatói végeztek – során összesen 396 963, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg adatait használták fel. A kutatók elemezték az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demenciák kialakulásának kockázatát, ezt pedig a GLP-1, az SGLT2 vagy más glükózcsökkentő terápiát kapó betegek eredményével mérték össze.

A kutatók szerint a vizsgálat statisztikailag szignifikáns kockázatcsökkenést talált az Alzheimer-kórral és a kapcsolódó demenciákkal kapcsolatban azoknál az embereknél, akik vércukorszint-csökkentő gyógyszert kaptak, függetlenül attól, hogy GLP-1-ről vagy SGLT2-ről volt szó. A többi gyógyszeres terápia esetében azonban ez már nem így volt.

A tudósok szerint ezek az eredmények alátámasztják a GLP-1 és az SGLT2 lehetséges neuroprotektív hatását, és rávilágítanak valószínűsíthető szerepükre az Alzheimer-kórral és a kapcsolódó demenciákkal kapcsolatos megelőzési stratégiákban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!