szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Új stratégiára térnek át néhány kínai adatközpontban: a korábbi, három–öt év alatti megtérüléssel kecsegtető bérbeadás helyett inkább azonnal eladják a feleslegesség vált grafikus kártyákat. Kérdés, hogy van-e értelme megszabadulni akkor ezektől, amikor ennyire bizonytalan a későbbi hozzáférési lehetőség.

Mentőövvé válhat az Nvidia 4090D GPU – írja a DigiTimes Asia, arra utalva, hogy néhány kínai adatközpont ezek értékesítésébe fogott. Az ügy hátterében az áll, hogy Kína 2023 és 2024 között gyorsan kibővítette mesterséges intelligencia-infrastruktúráját, és több száz új adatközpontot épített állami támogatásból és magánfinanszírozásból. Úgy tűnik azonban, hogy rossz lóra tett: az adatközpontok aranyláza véget ér, a spekulatív befektetések ütköznek a gyenge kereslettel.

A. dollármilliárdokba kerülő létesítmények kihasználatlanok, a megtérülés csökken, a GPU-kölcsönzés piaca pedig összeomlott.  Pedig korábban még jó üzlet volt a GPU-k bérbeadása olyan vállalatok számára, amelyeknek szükségük van rájuk az MI-modellek képzéséhez, azonban a DeepSeek térnyerésével és a mesterséges intelligencia körüli gazdasági életben bekövetkezett hirtelen változással az iparág megingott. Ráadásul sok adatközpont már azelőtt elavulttá vált, mielőtt még teljesen működőképes lett volna.

Az idézett forrás szerint egy mesterséges intelligencia adatközpontnak több mint 70–75 százalékos kihasználtságra van szüksége ahhoz, hogy profitot termeljen. Az aktiválási arány azonban mára 20 százalék alatt marad, ami azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű kapacitás marad kihasználatlanul, és sok GPU tétlenkedik. A talpon maradás érdekében néhány vállalat eladja fel nem használt eszközeit, hogy gyors készpénzhez jusson, és kifizesse a hardvervásárláshoz használt banki kölcsönöket.

Tom’s Hardware

Egyes kínai mesterséges intelligencia-adatközpontok állítólag nagy raktárkészlettel rendelkeznek 48 GB-os, az USA exportkorlátozásainak megfelelő „Kína-specifikus” Nvidia RTX 4090D GPU-kból. Ezeket most szétszerelik és felújítják, majd új kártyaként értékesítik a piacon, így tudnak azonnali nyereséghez jutni. Az említett kártyák eladása is meglehetősen jövedelmező. Jelenleg ezek ára 20 000 és 40 000 jüan (azaz körülbelül 2735 és 5470 dollár) között van, viszont akár 5500 dollárt is kaphatnak egy-egy kártyáért.

Jogosnak tűnhet a felvetés, hogy okos dolog-e akkor megválni ezektől az áramöröktől, amikor meglehetősen nagy bizonytalanság kíséri az Egyesült Államokból érkező mesterségesintelligencia-chipek beszerzését. Másfelül viszont – jegyzi meg a Tom’s Hardware – a chiptechnológiák fejlődésével a régebbi generációs mesterséges intelligencia GPU-kat használó cégek már nem lesznek versenyképesek, és így, ha tetszik, ha nem, kénytelenek lesznek eladni ezeket a kártyáikat. Ezért valószínűleg van értelme most felszabadítani ezeket az alulhasznosított eszközöket, jó áron értékesíteni ezeket, majd akkor vásárolni újakat, amikor valóban lesz rá kereslet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!