Tetszett a cikk?

A Külügyminsztérium felkérésére az MTA Világgazdasági Kutatóintézet és a Közép-európai Egyetem készített tanulmányt a külügyi stratégiához. A sikeres EU-tagság integrációs tényezői közül az euróövezethez való csatlakozás feltételeivel és következményeivel foglalkoznak. Szóljon hozzá!

A teljes szöveg
Olvassa el a tanulmány teljes szövegét! Kattintson ide!
Az 1999. január 1. óta fennálló Gazdasági és Monetáris Uniót (GMU) a szakértők döntő többsége sikeresnek tartja. Eddig azok a közösségi programok voltak sikeresek, amelyek egyszerre voltak közösségi és nemzetgazdasági szinten eredményesek. Ilyen a belső piac egységesítése és a Gazdasági és Monetáris Unió. A GMU egyszerre a közös projekt szimbóluma és a tagok összetartozásának legfontosabb fegyelmező eszköze, olyan politikai projekt, amelynek gazdasági hatásai is vannak. A Gazdasági és Monetáris Unió első politikai aspektusa az, hogy életképes-e, fennmarad-e egyáltalán ez az intézmény hosszú távon, ha igen, akkor milyen formában. A GMU perspektíváinak értékelésekor nem lehet figyelmen kívül hagyni azt, hogy a közös valuta, illetve tágabb értelemben a GMU működésének egyik leglényegesebb – egyelőre csak jórészt potenciális – feszültségforrása, hogy a közösségi szintű monetáris politikát nem támasztja alá közösségi szintű költségvetési vagy más szóval fiskális politika, mivel ez utóbbi tagállami hatáskörben van. A Gazdasági és Monetáris Unió hosszú távú fennmaradásához szükség van valamilyen politikai unióra vagy legalább is a politikai unió perspektívájának a fenntartására. A költségvetési politika közösségi szintre emelése ugyanis feltételezi, hogy a tagállamok lemondanak fiskális autonómiájukról vagy azok döntő hányadáról (fiskális föderalizmus), ami viszont már a politikai unió kezdete vagy csírája lehet.

A külső, világgazdasági kihívásokat a GMU eddig is meg tudta válaszolni, és a nemzetközi reál- és pénzügyi folyamtokban elfoglalt kiemelkedő súlya nyomán a jövőben is valószínűleg eredményesen tud reagálni rájuk. Figyelmet érdemel, hogy a globalizáció terjedése és mélyülése idején mind nagyobb az igény az árfolyam-stabilitásra. Az euróövezet bővülése több formát ölthet. A hivatalos forma a konvergencia-kritériumok teljesítése nyomán történő csatlakozás a GMU-hoz, illetve az euró ezzel összefüggő bevezetése. Ez a lehetőség csak az EU-tagállamok számára áll fenn. Ezt támogatja az Európai Központi Bank. Ennek a folyamatnak része az ERM-2 árfolyam-mechanizmusban való részvétel.

Az utóbbi időszak fejleményei arra utalnak, hogy az Európai Unió óvatos a Gazdasági és Monetáris Unió bővítésével kapcsolatban, igen szigorúan vizsgálja a konvergencia-kritériumok teljesítését. A következő tíz évben várhatóan mind több ország fogja szorosabban vagy gyengébben az euróhoz kapcsolni valutája árfolyamát. Szinte biztosra vehető, hogy az EK európai szomszédsági politikája hatálya alá tartozó országok mindegyike meg fogja tenni ezt. Ez következik az európai szomszédsági politika filozófiájából.

A magyar külpolitika célja kettős a Gazdasági és Monetáris Unióval kapcsolatban. Egyrészt a GMU fejlődését célszerű figyelemmel kísérnie, aktívan alakítania, ezzel összefüggésben az egyes fejleményekre reagálnia, másrészt Magyarország GMU-csatlakozását, a csatlakozás feltételeit kell alakítania a maga sajátos eszközeivel. A magyar külpolitika dilemmája, hogy Magyarország kívülállóként a konvergenciakövetelmények felpuhításában, GMU-tagként azok keményítésében vagy legalább is a szigorú feltételek fenntartásában érdekelt. A dilemma tekintélyvesztés nélkül valószínűleg azzal oldható fel, hogy Magyarország igyekszik maximálisan megfelelni a konvergenciakövetelményeknek. Ez azonban nem zárja ki a politikai érvelést sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Adjon ötleteket a külügynek!

A világpolitikai és világgazdasági erőterek változása 2015-2020-ig, beleértve a meghatározó hatalmi és növekedési központok fejlődésének és egymásra hatásának elemzését. Mondja el a véleményét!

Itthon

Adjon ötleteket a külügynek a nemzeti azonosságtudat témájában!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a nemzetfogalom, a nemzetpolitika, az autonómia, valamint a nemzeti identitás megőrzése témákban szólhatnak hozzá.

Külkapcsolati stratégia

A globális gazdaság és az államok közti ellentmondások

Az állam és intézményrendszere döntő fontosságú szereplők maradnak a XXI. század világában is. Jelentőségük megvilágítása jóval túlmegy a kormányok jellegének, szerepének elemzésén. Olyan kérdések, mint a szabadság és a jog, az egyenlőség és igazságosság, a globális verseny és a gazdasági fejlődés, az egyének és a közösség viszonya, a társadalmi konfliktusok problematikája, a demokrácia, a diktatúra, a totalitariánus rendszerek mechanizmusai éppúgy szerves részei az adott témakörnek, mint a globalizáció vagy a regionalizmus.

Külkapcsolati stratégia

A világ mezőgazdasága és az agrártermékek világkereskedelme

A jövő mezőgazdaságának alakulását alapvetően a népesség- és jövedelemnövekedés indukálta kereslet fogja meghatározni, de jelentős tényezők lesznek: az olajárak alakulása, az éghajlatváltozás, az állat- és növénybetegségek előfordulása, az agrárhatalmak (EU, USA) agrárpolitikájának változása és a WTO Dohai Fordulójának agrár-megállapodása.

Külkapcsolati stratégia

Szomszédsági kapcsolatok relációs bontásban

A tanulmány célja, hogy a legfontosabb szomszédsági relációkban a magyar külpolitika céljait, eszközeit és lehetőségeit felmérje, illetve az egyes bilaterális kapcsolatrendszerekre lebontva konkrét ajánlásokkal segítse annak kialakítását. Mondja el véleményét Ön is!

hvg.hu Világ

Adjon ötleteket a külügynek kulturális kérdésekben!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a kulturális külpolitika kérdéséhez szólhatnak hozzá.

Világ

A globális gazdaság új intézményi struktúrája felé?

A világgazdaság bonyolult kapcsolati hálóvá vált: államok, államközi szervezetek, transznacionális társaságok (mint mezoszféra) az alakítói. Az államközi, bilaterális kapcsolatok felöl a multilaterális felé lassú az elmozdulás (az ENSZ-ben letétbe helyezett 30000 államközi szerződésnek csak 5 %-a multilaterális). Ez utóbbiak jelentősége azonban nagyobb és növekvő.

Külkapcsolati stratégia

Az EU- és a magyar költségvetés kapcsolatai, a kohéziós politika alakulása

Az Európai Unió (EU) költségvetése a különféle uniós szakpolitikák területén meglévő támogatások pénzügyi vonzatát, valamint a támogatások finanszírozásához szükséges forrásokat foglalja magában. Magyarország költségvetési kérdésekben döntési helyzetbe egyrészt a pénzügyi keretterv tárgyalásakor, másrészt az éves költségvetési tárgyalások során kerül.

Külkapcsolati stratégia

A technológiai forradalom biztonsági kérdései

A technológiai forradalom minden korábbinál jobban felgyorsult a kilencvenes években, számos biztonsági kérdést fölvet, s ezek egy része a külpolitikai stratégiával is érintkezik. Különbséget kell tenni a belföldi technológiai bázis biztonsága és a külfölddel fenntartott technológiai kapcsolatok biztonsága között.

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Az EU egységes belső piacának fejlesztése, szerkezete és dinamikája

Az európai gazdasági térségről szóló 1992. évi szerződés alapján az unió belső piacát kiterjesztették Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre, később pedig kétoldalú szerződéssel Svájcra. Ily módon az Európai Közösség keretei között létrejött Egységes Gazdasági Térség – még ha számos átmeneti időre szóló kivétellel is – jogilag ma 31 ország belső piacát foglalja magába.

Világ

A nemzetközi versenyképesség meghatározó tényezői és várható változásai

Történelmi perspektívában egy ország fejlődésének, népe boldogulásának nem a piaci versenyképesség a feltétele. Másként nézne ki a helyzet, ha a verseny tárgya a népek boldogulása lenne. Mindent elárul korunkról, hogy a termelés célja nem a népek boldogulása, hanem a vállalati nyereség, függetlenül attól, honnan származik.

Külkapcsolati stratégia

Növekedés és társadalmi igazságosság, újraelosztás

A tömegek gazdasági-szociális biztonságától függ, mennyire stabil a fennálló társadalmi rend: ha túl sokan érzik (gazdaságilag) bizonytalanságban magukat, megnő a hajlam a rendszer összerombolására. Ezt a hajlamot nemcsak történelmileg progresszív erők, hanem egy még rosszabb állapotban érdekelt retrográd erők is kihasználhatják.

hvg.hu Külkapcsolati stratégia

Interaktív külpolitika - adjon ötleteket a külügynek!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában - biztonság, a biztonság gazdasági vonatkozásai, a globalizmus kihívásai, az EU-tagság sikerre vitele, szomszédsági kapcsolatok, nemzeti identitás, kulturális identitás, kultúrpolitika - témánként 5-6 résztanulmányt készítettek, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Most a hvg.hu felületein Ön is elmondhatja véleményét, és hozzájárulhat az új stratégia megszületéséhez!