Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

#építészet

Gonda Gréta Ingatlan

„Téves elgondolás, hogy az építészek tehetnek a lakótelepekről”

Debrecen városképét máig erőteljesen befolyásolják a város paneltelepei. A panellakásokkal eredetileg a 2. világháború utáni lakáshiányra kerestek megoldást, azonban később sem álltak le az építésükkel, mára Debrecen lakosságának közel fele lakik panellakásban. Kovács Péter, Ybl-díjas építészmérnökkel, a Debreceni Egyetem docensével beszélgettünk.

hvg.hu Tech

Így tervezik a kórházakat már Magyarországon is: robotrendszer számítja ki, merre mennek majd az orvosok

Automatizált robotrendszerekkel, a páciensek és a dolgozók mozgásának előzetes szimulációjával és a gazdaságos üzemeltetést szolgáló energetikai megoldásokkal segíti a hatékony betegellátást az egészségügyi intézmények következő generációja. Ezeket az orvosokkal szoros együttműködésben tervezik meg az építészek. Már Magyarországon is több ilyen projekt van folyamatban – tájékoztatta a hvg.hu-t az új szemléletet meghonosításán dolgozó Paulinyi & Partners építésziroda.

Nagy Iván László Itthon

Tulajdonképpen mi a baj a Budapestet ellepő lakóparkokkal?

A szakma szerint a panellakótelepek szellemét idézik meg, mégsem ugyanazok a problémáink a földből kinövő társasházak jelenségével a fővárosban. Amíg azonban egy lakótelepi háznál körül tudjuk írni, hogy túl nagy, túl szürke, esetleg belül túl zajos, addig a városnegyedek képét átrajzoló épülettömbökkel kapcsolatban nehéz többet mondani annál, hogy „nem tetszik”, vagy „nem illik oda”. Budapest fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy ezt a szintet megugorjuk – a fővárosi építészszakma pedig most ült le, hogy konstruktív vitát indítson, mielőtt még a városközösség ott találja magát, hogy a beruházók feláldozták őket is a profit oltárán.

Nagy Iván László Ingatlan

„Úgy írt rám valaki, hogy fotózz le, én igazi panelproli vagyok!”

A lengyel Łódź városának panelházairól és környékéről készített fotóit állította ki a Budapest Fotófesztivál részeként a K11 Művészeti és Kulturális Központban Olajos Ilka, a MOME mesterszakos fotográfus hallgatója. A munka azonban nemcsak egy erasmusos projekt, hanem egy jóval nagyobb portfólió része volt, Olajos Ilka ugyanis évek óta fotózza a budapesti panelházakat is, képeivel megjelenítve a lakótelepek nosztalgikus hangulatát és különleges formaiságát. Panelházakról és lakótelepekről szóló cikksorozatunk részeként kiállítása zárónapján beszélgettünk a fiatal fotográfussal.

Révész Sándor hvg360

A sorozatos "átkosok" miatt idehaza nem lehetett építész a világhírű Breuer Marcell

A 20. század egyik legjelentősebb építésze Pécsett született 120 évvel ezelőtt, 1902. május 21-én. A korszak legnagyobb hatású iparművészeti és építészeti műhelyének, szellemi központjának, a Bauhausnak volt ő az egyik legeredetibb, legnagyobb hatású mestere, Walter Gropius legkedvesebb tanítványa. A világ sok-sok országában állnak a művei, családi házak és monumentális épületek, mint például a fenti képen látható párizsi Unesco-palota. Magyarországon egyetlen Breuer-épület sincs.

Nagy Iván László Ingatlan

Benkő Melinda építész-urbanista: Éreztetni kéne a lakótelepeken, hogy nem állt meg az idő a 60-as években

Nagyon nehéz a paneles lakótelepek egységes fejleszthetőségéről beszélni a privatizáció után – állítja Benkő Melinda, a BME Urbanisztika Tanszék habilitált egyetemi docense (2012 és 2019 között vezetője). A piac ezeket a területeket elhagyta, és máshol valósítja meg megaberuházásait, hasonlóan embertelen léptékű lakóházakat vagy más funkciójú épületeket. A város élhetőségén dolgozni ettől még lehet, de legjobb, ha a megörökölt városrészeinknél kezdjük. Panelházakról és lakótelepekről szóló cikksorozatunkban, a Telepszemlében ezúttal a panelek és a várostervezés kérdésével foglalkozunk.

Lenovo

Kreativitás és csúcstechnika: ezeken a területeken a kettőt nem lehet szétválasztani

A válasz egyszerűbb, mint gondolná: mindhárom területen rengeteg adatot megmozgató szakemberek dolgoznak, akiknek professzionális munkaállomásra van szükségük, hiszen a legújabb kasszasiker, a legújabb csúcsverda, vagy épp a meglévő tudományos ismereteinket gyökeresen átalakító felfedezés csak akkor válhat valósággá, ha a kutatási vagy fejlesztési folyamatok során megbízható technológia jelenti az alapot, amire az adott terület szakértői építhetnek.

HVG Kult

Orbán Viktor két bizalmi embere évekig vitatkozott az Operaház megújításáról

Minden eredeti terven, határidőn, költségkereten túllépve, öt év után, 55 milliárd forintból elkészült az Operaház Andrássy úti épületének felújítása. Annak idején a felavatásakor ilyennek láthatta az épületet Ferenc József is, mint amilyen most a műemléki rekonstrukciója után lett. Csakhogy komoly viták árán jutottunk el idáig.

MTI Élet+Stílus

Először kapott Pritzker-díjat afrikai építész

Diébédo Francis Kéré, a Burkina Fasó-i születésű, Berlinben élő építész tudja, hogyan kell fenntartható épületeket tervezni ott, ahol szűkében van a lakosság az erőforrásoknak. Kéré oktató és társadalmi aktivista, egyben az első afrikai, aki elnyerte a legrangosabb építészeti elismerésként számon tartott Pritzker-díjat. Hűsítő agyagfal légkondicionáló helyett, eukaliptusszal bélelt fémtető – ez Kéré művészete.

Ballai VInce - Csányi Nikolett Zhvg

Hogyan építkezhetünk úgy, hogy házaink dacolni tudjanak a durvuló klímával? – videó

Az építészeti látásmód megváltoztatásával párhuzamosan a mérnöki tudományoknak is mozdulniuk kell, és új szabványokra is szükség lesz, hogy épületeink képesek legyenek ellenállni a klímaváltozással járó egyre szélsőségesebb időjárásnak. Nem biztos azonban, hogy ehhez feltétlenül új épületeket kell majd felhúznunk. A régebbiek átalakítása ugyanis kevesebb fizikai energiával, kevesebb káros kibocsátással jár, igaz, szellemi energiából jóval több kell majd. Emellett jobb ha hozzászokunk a mértéktartáshoz, és leadunk szükségleteinkből, mint azok a holland bankárok, akik 14 fokkal is megelégednek télen az irodában. A klímaváltozás mindennapjainkra gyakorolt hatásairól szóló sorozatunk második részében az építészet és a szélsőséges időjárás kapcsolatát boncolgattuk Hartvig Lajos és Bánáti Béla építészekkel, akik új irodájukat már a klímaharc és a fenntarhatóság jegyében alakították ki.

1 2 3 4 5 6 7
25
Ezzel számoljon mindenki, ha elmegy a Pride-felvonulásra – jogi kisokost állítottak össze a civilek

Ezzel számoljon mindenki, ha elmegy a Pride-felvonulásra – jogi kisokost állítottak össze a civilek

Leváltották a budai várért is felelős kormánybiztost

Leváltották a budai várért is felelős kormánybiztost

Matolcsy Ádám 2,9 milliárdért árulja a dubaji luxuslakását – állítja Hadházy

Matolcsy Ádám 2,9 milliárdért árulja a dubaji luxuslakását – állítja Hadházy

Trump összekacsintott a „legmenőbb diktátorral”, majd nevetve a biztos életveszélybe küldött egy ártatlan családapát

Trump összekacsintott a „legmenőbb diktátorral”, majd nevetve a biztos életveszélybe küldött egy ártatlan családapát

Meghan Markle egy kicsit még mélyebbre süllyedt

Meghan Markle egy kicsit még mélyebbre süllyedt

Lebutított bosszú – így csúszott félre a Last of Us második évada

Lebutított bosszú – így csúszott félre a Last of Us második évada

Lakatos Márk szerint rágalom és mese, amit Tóth Gabi állít róla a szexuális zaklatásos ügye kapcsán

Lakatos Márk szerint rágalom és mese, amit Tóth Gabi állít róla a szexuális zaklatásos ügye kapcsán

Hangos a világsajtó az újabb magyar Alaptörvény-módosítástól

Hangos a világsajtó az újabb magyar Alaptörvény-módosítástól

Eltemették Wachsler Tamást

Eltemették Wachsler Tamást

A címlapról ajánljuk