#közoktatás
Fülke: Összeomlás várható a közoktatásban, ha nem változik semmi
A közoktatás összeomlását jósolja a nem is túl távoli jövőben a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke. Totyik Tamás szerint a tanárhiányon kívül más válságtünetek is jelzik, hogy óriási kihívások várnak a most felnövekvő generációkra Magyarországon.
Muszájból ingáznak a tanárok a falusi iskolák között, és igazán senki nem jár jól vele
Nem kell minden iskolába külön kémiatanár – érvelt nemrég az áttanító pedagógusok mellett Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke. A kisebb településeken évek óta egyre több iskolában alkalmaznak utazó tanárokat, a rendszer azonban az érintettek szerint leginkább kényszermegoldás. A szakszervezet szerint a rendszerből 12 ezer pedagógus hiányzik, ha semmi nem változik, 4–5 éven belül padlóra kerülhet a közoktatás.
Fábián István: Süt a kormány minden megnyilvánulásáról, hogy semmibe veszi a tudást
Oktatási reformot szeretne a Debreceni Egyetem volt rektora, aki a Párbeszéd és az MSZP színeiben indul az előválasztáson.
Az iskolai tankönyvrendelést is kiszervezheti a kormány az állam kezéből
Külső gazdasági társaságot bízhat meg a feladattal a kormány egy törvénymódosítás nyomán. Az eredmény a Népszava szerint hasonló lehet ahhoz, mint amit az egyetemek alapítványi kiszervezése jelent a felsőoktatásnak.
Ez már nem a jövő, hanem a húsbavágó jelen: nincs, aki tanítsa a gyerekeinket
Évtizedek óta előre látható volt, hogy a magyar közoktatás egyik legnagyobb és idővel egyre erősödő problémája lesz a tanárhiány, mégsem történt semmi e téren. Pontosan lehetett tudni, hogy záros határidőn belül egyszerűen nem lesz, aki tanítson bizonyos – elsősorban természettudományos – tárgyakat. Ma már ez nem a jövő: minden harmadik iskolában már most nincs elég kémia- vagy fizikatanár. És a helyzet csak rosszabb lesz.
A szülők attól tartanak, hogy rendkívüli szünetet rendelnek el az osztályokban, amennyiben nem jár be elég tanuló
A rendkívüli szünettel az a probléma, hogy az így elmaradt órákat elvileg a nyáron pótolni kellene.
Az ELTE nem engedi, hogy az Apáczaiban rovarirtás miatt ne induljon el az oktatás hétfőn
Etikailag megkérdőjelezhetőnek nevezte a kancellár az igazgató lépését, aki fertőtlenítést rendelt el az intézményben, amivel elodázta volna, hogy hétfőn újrainduljon a jelenléti oktatás a hatosztályos gimnázium 7–8. évfolyamán.
Épp most rendeltek el rovarirtást egy budapesti hatosztályos gimnáziumban, így nem indul hétfőn az oktatás
Hetekig tart a művelet, emiatt a 7-8. évfolyamok is csak a gimnazistákkal együtt tudnak visszatérni a jelenléti oktatásba, majd májusban. Alapesetben a 6 és 8 osztályos gimnáziumok 5-8. évfolyamainak is április 19-én kellene kezdeniük.
Ne rohanjon minden kismama oltásért papírok nélkül - Novák Katalin pontosít
Miután szombaton részletesebb tájékoztatás és szervezés nélkül elkezdték két oltóponton a kismamák és a várandósok beoltását, a családokért felelős tárca nélküli miniszter megszólalt.
Maruzsa a tanároknak: Hétfő éjfélig regisztráljanak, ha oltást akarnak
Eddig a köznevelésben dolgozók 55 százaléka regisztrált, a 180 ezer ember közül 20 ezren kaptak már oltást – derült ki a köznevelési államtitkár nyilatkozatából.
PDSZ: Lazítás helyett szigorítást az iskolákban!
Látszatintézkedésnek tartja a pedagógusok érdekképviselete a tanárok tesztelését; szerintük hétfőtől úgy kell visszamenniük az iskolákba, hogy továbbra is kiszolgáltatott helyzetben lesznek.
Hiába vár választ a hivataloktól a koronavírus-fertőzéssel sújtott miskolci iskola
Több koronavírussal fertőzött tanárt is találtak a miskolci Kaffka Margit Általános és Alapfokú Művészeti Iskolában. Szabályszerűen bejelentették az illetékes hivataloknak, de állításuk szerint nem történt semmilyen intézkedés vagy tájékoztatás. Az iskola kétségbeesett felhívást tett közzé a honlapján emiatt.
"Nem szabad, hogy a gyerekek ebből az egészből bármit észrevegyenek!"
„Az állam azt üzente, hogy köszönöm szépen, nem kérek abból, hogy civilek eljuttassák érettségiig vagy diplomáig a legszegényebb gyerekeket” – reagált Orsós János, az Ámbédkar Gimnázium alapítója arra, hogy az Emmi megvonta a hátrányos helyzetű gyerekeknek esélyt nyújtó iskolák támogatását. L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője szerint az állam működésképtelenségéhez asszisztálnak azzal, hogy civil adományokból pótolják az elvont pénzt, de nem tehetnek mást. A MET lelkésze, Iványi Gábor pedig kicsinyes politikai bosszúról beszél. A nehézségek ellenére a héten mindhárom érintett iskolában elindult a tanítás.
Ha az orvosok betű szerint betartják az előírást, kiürülhetnek az iskolák
Tesztelés nélkül kell otthon ülnie tünetmentes diákoknak 10 napot, mert kiderült, hogy koronavírusos volt valaki, akivel együtt táboroztak. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint ez nem egyedi eset, hanem a járványügyi protokollból következő orvosi döntés. A probléma nem csak a diákokat, a tanárokat is érintheti. A kormány szerint a protokoll jó, azon nem kell változtatni.
Ónody Gomperz Tamás: Gyerekek sittre vágva
Az iskolaőrökről szóló törvény megnyitja a lehetőséget azelőtt, hogy gyerekek ellen büntetőeljárás induljon. Egyes filmekre még nem engednék be őket, de dutyiba már mehetnek.
A kirgiz jólétért rajongó Orbán hun-türk víziójával manipulálnak az átírt tankönyvek
Az új, NAT-kompatibilis tankönyvekben sok elemében újraírták a magyar történelmet. Például a honfoglalás történetének átírása megmutatja, miért volt fontos már régóta a Fidesz politikusainak, hogy csak egyentankönyvekből tanulhassanak a diákok.
Hátráló állami oktatás: egyre több és több egyházi iskola van
A legutóbbi tanévben az egyházak által fenntartott általános iskolák és gimnáziumok száma 37-tel emelkedett, ezzel párhuzamosan az állami oktatási intézményeké 19-cel csökkent. Idén már kétszer annyian jártak valamilyen felekezeti iskolába, mint 2010-ben.
Úgy belejöttek a digitális oktatásba a tanárok, hogy abba sem akarják hagyni
Jóllehet az új koronavírus-járvány sokfelé beharangozott második hulláma még változtathat a dolgon, egyelőre kevés jele van annak, hogy ősszel nem a megszokott módon kezdődik majd az új tanév. Úgy tűnik viszont, hogy nem minden marad a régiben: van olyan iskola, ahol az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján azt fontolgatják, 1-1 hétre távoktatásba küldenek egyes évfolyamokat, a pedagógusok közül pedig többen is adnak majd fel számítógépen leckét. Persze vannak kétségek is, és nem csak amiatt, hogy mennyi tudás marad meg a fejekben az elmúlt hónapok után.
Index: Mégsem lesz utólagos létszámcsökkentés a szentesi gimnáziumban
A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ váratlan utasítása három gimnáziumot érintett.

Egy bíborosból már biztosan nem lesz pápa, az elítélt olasz kardinális visszalépett
Az öt év hat hónap börtönre ítélt Giovanni Angelo Becciu-t eltiltotta Ferenc pápa a bíborosi jogaitól, de a kardinális mégis részt akart venni a pápaválasztáson.
„A mesterséges intelligenciának néha olyan hibái vannak, amelyeket lábon kihordott infarktus nélkül nehéz elviselni”
Mik az első lépések a mesterséges intelligenciával való ismerkedéshez? Mire figyeljünk, ha a cégünkben használjuk?
Az amerikaiak többsége szerint Trump „veszélyes diktátor”, ezért korlátozni kellene a hatalmát
A republikánusok több mint 80 százaléka ugyanakkor még mindig úgy véli, hogy Trump „erős vezető”.
Schmidt Mária: Az ukránok mészároltak Bucsában
A fideszes történész hosszú dolgozatban fejtette meg a világot.
Varga Mihály: Vége az infláció csökkenésének
Áprilisban még lassul a pénzromlás, utána az infláció várhatóan 4 százalék körül fog ingadozni.
Új magasságokban a kormányzati sikerkommunikáció: harmadik éve dicsekednek ugyanazzal a fejlesztéssel
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Egy belső sávban „ragadt” autóst büntettek a rendőrök – videó
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.