hvg.hu
Élet+Stílus
Sebestyén Balázs: „Nagyon nagy a baj az országban”
A műsorvezető arra biztatja a követőit, hogy segítsenek a nélkülözőkön.
Még bő két hét és kiderül, ki nyeri el a borászok közül az idén a legrégebbi, rangos szakmai díjat, amelyet éppen 25. alkalommal oszt ki a Magyar Bor Akadémia.
Vannak, nem is kevesen, akik igenis meg akarják édesíteni a zsaruk életét. Legalább egy csomag süteménnyel. Igaz, ez a civil kezdeményezés az USA-ban indult el.
11 borvidékről 30 termelő alkotja azt az értékközösséget, amely évente egyszer, ezúttal november 14-én a Millenáris D csarnokában a nagyközönség előtt is bemutatkozik több mint 100 borával. Azokat az itthoni és Kárpát-medencei bortermelőket, akik a szőlőben organikus, illetve biodinamikus gazdálkodásra törekszenek, boraikat pedig spontán erjesztik és a kénen kívül nem használnak semmi más „hozzávalót” a Terra Hungarica fogja össze.
Testes, karakteres, rendkívül sokszínű, és nem utolsósorban lelke van. Az idők változnak, de sosem megy ki a divatból. Mi más lenne ez, mint „az élet vize”.
Sokáig az volt az ember érzése, hogy hazai bornagyjaink képtelenek latin szótár nélkül méltó nevet adni a csúcsboraiknak. Persze ezáltal a kiváló borok mellett latinos műveltségre is szert tettek a fogékony borbarátok.
Gasztroturista ezúttal nem ment túl messzire, épp csak az osztrák határ túloldalára, Burgenlandba. Aludt a szőlők között, járt az év borászánál, az egyik legjobb étteremben, rátalált az igazi pralinéra, és még egy klassz libás receptet is beszerzett a Márton nap örömére.
Libából készült finomságokkal, újborokkal várják a felnőtteket, libasimogatóval, játszóházzal a gyerekeket a negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Márton Napi Libafesztiválon november 13-15. között a Vajdahunyad Várában.
A sörözés divatba jött. Már nem ciki sört inni, sem minőségként beszélni róla. Jelentjük, fel van zárkózva a borkultusz mellé, a gasztronómiában is. A hazai sörirodalom viszont sokkal szerényebb, mint amit a habos ital népszerűsége indokol. A sörforradalom jegyében eltelt utóbbi öt évben, a Házi sörfőzde című kiadványon túl, egyetlen sörös könyv sem jelent meg. Most sikerült szépíteni.
Kereken 100 ezer dollárért, vagyis átszámítva nagyjából 31 millió forintért egy hongkongi üzletember vásárolta meg a legdrágább tételt az észak-olaszországi Grinzane Cavourban tartott hagyományos jótékonysági fehérszarvasgomba-árverésen. Egy 900 grammos gombáért fizetett kisebb vagyont.
Az égi-paradicsomi ajándéknak tekinthető alma a történelem kezdete óta töretlen népszerűségnek örvend, noha ma sem szerepel bulvárlapokban, nem keringenek róla hűtlenségi pletykák és nem fordít nagyobb figyelmet a pr-ra sem. Viszont mindig kéznél van.
Afféle ujjgyakorlatnak tartja a 2009-es évjárattal két éve minden nemzetközi versenyen taroló villányi Cuvée 5-öst Sauska Krisztián, aki a bordeaux-i házasítás friss évjáratát a Hotel Kempinskiben mutatta be a közelmúltban a neves brit Master of Wine, Christopher Burr vezetésével. Burrt nem mellesleg a nemzetközi borvilág fenegyerekének is tartják. Sauska pedig az „amerikás magyar” Villányban és Tokajban.
Az a sörissza férj, akinek maga az asszony főzi a sört, nem győzhet hálálkodni az égieknek.Tudta ezt Luther Márton is, s neki volt a feljebbvalóval némi kapcsolata.
Ha valakiben van némi gasztronómia affinitás, előbb-utóbb belebotlik egy olyan tányérba, amin az étel már inkább képzőművészeti kompozíciónak látszik. De hol húzódik a határ az öncélú alkotás és a művészi szintre emelt főzés között?
A legdrágább orosz delikateszek közé tartozó kaviár ugyancsak keresett áru a nemzetközi feketepiacon. De hogy ennyire fekete legyen?!
Ha hétvége, akkor partizás. S most éppen ideje egy „rémes” házibulinak, vérfagyasztó koktélokkal. Vagy inkább vérpezsdítőkkel?
Az angolszász kultúra a Valentin-nap mellett a Halloween-t is a nyakunkba zúdította. Lelkesen faragjuk a töklámpásokat, rémisztgetjük egymást maskarákban és legfőképpen eszünk. Lehetőleg valami tököset. Nem mintha nekünk ehhez különösebb ürügy kellene.
Ismét keresik az ország kedvenc házhoz szállító éttermeit. A Falatozz.hu ételrendelő portál ugyanúgy, ahogy tavaly, ezúttal is a közönségre bízza a döntést: a megrendelők voksai döntenek arról, hogy kié legyen az elismerés.
Nálunk a vasárnapok vagy szomorúak vagy panírszagúak, ezekben jeles a nemzet. Hiába is igyekeztek felkent gasztronómusok a rántott húst a főzőtudományok lesajnált szimbólumává tenni.
A furmintnak ott a helye a világ legdrágább borai között – jelentette ki a brit Christopher Burr Master of Wine, a Christie’s aukciós ház borrészlegének korábbi igazgatója szerdán Budapesten, a Hotel Kempinskiben tartott borbemutatón. A szakember szerint a legjobb villányi és tokaji borok felvehetik a versenyt a legelismertebb nemzetközi márkákkal.
Az angolok egyik legkedveltebb gasztronómiai tévéműsora, a Nagy Brit Sütés. A sütögetős verseny minapi döntője jelentős nézőrekordot ért el, túllépve a világbajnoki labdarúgó mérkőzések nézettségét is. S ami a legfőbb, milliók és a miniszterelnök favoritja, egy fiatal muszlim nő lett a győztes.
A későbbi leminősítésre utaló döntést három év stabilitás után hozta meg a hitelminősítő, amely a kormányzati lépésekkel indokolta a változtatást.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.