szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértők 400 alany bevonásával végezték a kutatást. Közben már vizsgálják, mi a helyzet akkor, ha egy harmadik oltást is kap a beteg.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Kevésbé hatékony a Pfizer–BioNTech típusú koronavírus elleni vakcina, ha a dél-afrikai variánstól (B.1.351) kell megvédenie a szervezetet – adták hírül izraeli kutatók egy tudományos ellenőrzésen (peer-review) még át nem esett publikációban.

A dél-afrikai vírusvariáns a koronavírus brit változatához hasonló mutáció, bár napjainkban továbbra is inkább utóbbi terjedése a jellemző. (Magyarországon szintén ez okozza a megbetegedések nagyobb részét.)

A témába vágó kutatást a Tel Aviv Egyetem végezte az ország egészségügyi szolgáltatójával, mintegy 400 páciens bevonásával. A szakértők olyan embereket vizsgáltak, akik az első oltás ellenére is pozitív tesztet produkáltak. Ezeket az adatokat később összehasonlították egy másik, szintén fertőzött, de oltást nem kapott csoport eredményével.

A CNBC híre szerint a kutatók arra jutottak, hogy a dél-afrikai variáns nyolcszor nagyobb arányban volt jelen azoknak a fertőzötteknek a szervezetében, akiket legalább egy hete beoltottak a vakcina második adagjával. A kutatók meg is jegyezték tanulmányukban, hogy a dél-afrikai variáns láthatóan hatékonyabban töri át a Pfizer-féle védelmet.

A szakértők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a vizsgálat igen kis csoportban zajlott, ráadásul egy olyan változat esetében, ami továbbra is igen alacsony elterjedésűnek számít. (Izraelben szintén a brit variáns a dominánsabb.) A vizsgálat arra vonatkozóan nem közöl információkat, mégis mit jelent a kisebb hatékonyság – a kutatók szerint ehhez több adatra van szükség. Közben pedig azt is ellenőrzik, javít-e valamit a helyzeten, ha a páciens egy harmadik oltást is felvesz az oltóanyagból.

Egy márciusi elemzésben szintén arra utaltak, hogy a Pfizer és a Moderna terméke kevésbé hatásos a dél-afrikai mutáns ellen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!