szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai Sinopharm-vakcinával oltott idősek kevésbé védettek a koronavírus ellen – derül ki egy frissen publikált, magyar kutatók által elvégzett kutatási eredményből.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A BMC Infectious Diseases című tudományos szaklapban megjelent eredményben megállapították, hogy míg az 50 éves kor alattiak 90 százalékánál volt jelen mérhető mennyiségben az antitest, addig a 60 év felettiek 25, a 80 év felettiek esetében pedig 50 százalékuknál nem termelődött semlegesítő antitest – foglalta össze a tanulmányt a Telex.

"Ezek alapján egyértelműnek tűnik, hogy a Sinopharmmal oltott idősek jóval kevésbé védettek a koronavírus ellen, mint fiatalabb társaik."

A tanulmányt Ferenci Tamás docens, az Óbudai Egyetem biostatisztikusa és Sarkadi Balázs akadémikus, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont orvos-biokémikusa jegyzi. A kutatás során összesen 450 főnél vizsgálták a koronavírus tüskefehérjéjének egy részéhez kötődő antitestek szintjét, 2021. április 1-je és június 21-e között. A mérést legalább 14 nappal a második adag Sinopharm-vakcina beadása után végezték el.

AFP

A fenti eredmény azért is fontos, mert 2021 novemberében elkészült az első hazai hatásvizsgálat az oltóanyagokról. Erre hivatkozva Kásler Miklós akkor úgy nyilatkozott:

"a Sinopharm-vakcinával történt átoltás szélesebb spektrumú védelmet biztosít, mint az összes többi vakcina."

A tanulmány arra is rámutatott, hogy a semlegesítő antitest szintjéből következtetni lehet a védettség mértékéről. Ez azért fontos, mert a szakemberek között is folyik vita arról, hogy az antitestek szintjét mennyire lehet átfordítani a védettség mértékére.

A Sinopharm vakcináját 2021 februárjában kezdték el alkalmazni Magyarországon. Néhány hónappal később egy amerikai tanulmány bizonyította a vakcina hatékonyságát, ám a 40 832 főn elvégzett kutatásban csupán a résztvevők kevesebb mint 2 százaléka volt 60 év feletti, a legtöbben pedig egészségesek voltak. Vagyis a tanulmányból nem derült ki, hogy az idősek esetén mennyire biztosít hatékony védelmet a vakcina.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!