szerző:
Kasza János
Tetszett a cikk?

Megújult Vezérlőközpont, színezhető és szabadon elrendezhető főképernyő, egy új jelszókezelő app és átszabott Fotók alkalmazás – sok más mellett ezekkel jelent meg az iOS 18. És 14 év után végre lett számológép az iPaden. Itt van minden az Apple új operációs rendszereiről.

Káosz – egyetlen szóban így lehetne összefoglalni azt, ami az iOS 18 körül történik az Apple-nél. A cég még júniusban mutatta be az új rendszerverziót, melynek legfontosabb újítása az Apple Intelligence nevű mesterséges intelligencia. Ezzel látszólag Cupertinóban is felszálltak az MI-vonatra, már így is jócskán lemaradva a konkurens Samsungtól.

Mielőtt azonban megérkeztek volna az iOS (és az iPadOS) 18 első, már az MI-vel felszerelt bétái, jött a hidegzuhany: az Apple bejelentette, hogy „határozatlan ideig” az Európai Unióban élő iPhone-felhasználók nem fogják megkapni a mesterséges intelligenciára épülő funkciókat. Az indoklás szerint digitális piacokról szóló uniós rendelet (DMA) a probléma forrása, és nem is tudni, hogy mikor érkezhet meg a cég MI-je az EU-ba, így Magyarországra is.

Ráadásul ez nem is az egyetlen bonyodalom: miközben a nyáron már zajlott az iOS 18 bétatesztje, az Apple váratlanul előállt az iOS 18.1 előzetesével is. Ez a „simával” párhuzamosan futott, és már az MI-funkciók tesztelését is lehetővé tette (a szerencsés régiókban). Magyarán: a most megjelent iOS 18.0 még az Egyesült Államokban sem tartalmazza a legfontosabb újdonságot, és ott is csak a valamikor októberben érkező iOS 18.1 fogja tartalmazni az MI-funkciók első merítését.

Ez nagyjából olyan, mintha az Apple júniusban bemutatott volna egy szupersportautót, ami minden korábbinál jobb végsebességre képes, és szeptemberben el is kezdené kiszállítani azt a megrendelőknek. Csak éppen a motor nélkül – mondván majd később érkezik az is.

És akkor arról még nem is esett szó, hogy az iPhone 15 Pro a beugró az MI-hez, a „sima” iPhone 15 és 15 Plus soha nem is fogja megkapni az Apple Intelligence-t. (A napokban bemutatott iPhone 16 már szerencsére igen.)

Mivel európai szempontból pillanatnyilag nincs jelentősége, a mesterséges intelligenciát külön fogjuk tesztelni és bemutatni, amint nálunk is elérhető lesz. Most pedig jöjjön minden más újdonság, ami az ön készülékére is megérkezik.

Első a biztonság

A frissítést követően az egyik első szembetűnő változás, hogy megjelenik egy új ikon a kezdőképernyőn, Jelszavak néven. Ez igazából egy régi-új ismerős, az Apple ugyanis kiszervezte az eddig a beállításokban lévő jelszókezelő menüpontot egy külön applikációba, és hozzá is adott néhány hasznos funkciót.

Jelszavak app az iOS 18-ban
HVG

Ez nagyban hasonlít a különféle jelszókezelő szoftverekhez, azzal a különbséggel, hogy az Apple megoldása ingyenesen használható. Ráadásul nemcsak a webhelyeken és appokban használt jelszavakat, de az ellenőrzőkódokat, jelkulcsokat, valamint a mentett wifi-hálózatok jelszavait is láthatja és kezelheti a programban.

Az itt mentett jelszavak – ahogyan a korábbi iOS-es jelszókezelő – az automatikus kitöltéssel pár mozdulattal „beírhatók” az egyes platformokon, de regisztrációkor is segíthet a szolgáltatás egy erős jelszó beállításában. Ezt természetesen el is menti, így nem kell fejben tartania egy kis- és nagybetűkből, számokból és speciális karakterekből álló láncot. Ezeket, ha szeretné, meg is oszthatja bárkivel.

Az app – ami a kiszivárgott, gyenge, esetleg újrahasznált jelszavakra is figyelmeztet – ráadásul szinkronizálja is a hitelesítő adatait az azonos Apple-fiókot használó eszközeivel. Még Windowson is működik: ehhez az iCloud programot kell letölteni a számítógépre.

Kezelheti a mentett wifi-hálózatokhoz tartozó jelszavakat is
HVG

A biztonságot érintő újítások közé tartozik, hogy ezentúl zárolni lehet bármelyik appot – így csak a Face ID / Touch ID használata, vagy a jelkód beírása után fog megnyílni. Ehhez csak hosszan lenyomva kell tartani a kívánt alkalmazás ikonját, majd megérinteni a „Face ID kérése” lehetőséget (ez természetesen az ujjlenyomatos eszközök esetében Touch ID). Kikapcsolni is ugyanígy lehet, csak tartsa lenyomva az ikont, és vonja vissza a funkciót.

HVG

Ha lezár egy appot, az abban lévő információk máshol sem jelennek meg a rendszerben – a keresésben és az értesítésekben sem. Ha szeretné teljesen elrejteni az adott appot a kezdőképernyőről és az appkönyvtárból is, a fenti lehetőségnél, a „Face ID kérése” megérintése után válassza ki azt az opciót, hogy „Elrejtés és Face ID kérése”. Ezeket az alkalmazásokat az appkönyvtár alján, egy „rejtett” nevű mappából érheti el, amit csak hitelesítés után lehet megnyitni.

HVG

Felületi kezelések

Az iOS 18 több látványos változást is hoz a rendszer küllemében, valamint ehhez kapcsolódóan új funkciók is megjelennek. Rögtön a főképernyőn látható is pár: az egyik legjelentősebb, hogy az iPhone-ok és iPadek történetében először el lehet távolítani egy ikont a főképernyőről úgy, hogy a helye üresen maradhat. Ez banális apróságnak tűnhet, de eddig mindig az történt, hogy ha például a képernyő tetejéről törölt egy ikont, akkor a helyére ugrott a mellette lévő, majd mint a dominó, az összes többi is. Mostantól azonban akár egyetlen darab ikont is elhelyezhet a képernyő bármely pontján – teljes a szabadság.

A widgetek jobb alsó sarkában lévő jelöléssel szabad kézzel méretezheti is őket, így egy mozdulattal nagyíthatja vagy kicsinyítheti is
HVG

Maradva az ikonoknál, sokkal érdekesebb – és megosztóbb – az az újítás, mellyel akár színezheti is a főképernyő ikonjait és widgetjeit. Ehhez megjelent a sötét mód az ikonok esetében is, a színezés is csak sötét alapon opció, és szinte bármilyen színt választhat, az az egész főképernyőn uralkodó lesz (a fekete mellett).

HVG

Nagyobbá is lehet tenni az ikonokat, ebben az esetben eltűnnek az alattuk lévő nevek. Végezetül, a szerkesztés menü bal felső sarkában lévő nap ikon megérintésével a főképernyő hátterének is adhat egy sötétebb tónust.

A másik szembetűnő változás Vezérlőközpontot érinti: az Apple gyakorlatilag teljesen újratervezte, így már nem csak arról tud dönteni, mely elemek legyenek láthatóak benne, hanem teljesen személyre is szabhatja. Mutatjuk előtte és utána – jól látható, hogy az egyes ikonok és vezérlők is sokkal lekerekítettebb köntöst kaptak:

iOS 17 és iOS 18 vezérlőközpont
HVG

A Vezérlőközont szerkesztésére ezentúl a bal felső sarokban lévő „+” jel megérintésével lesz mód, és a korábbinál sokszorosan több vezérlőt adhat hozzá a központhoz. Szerkesztés közben az ezt támogató vezérlőket a jobb alsó sarokban lévő „fogantyúval” nagyíthatja vagy kicsinyítheti is, így akár egy ikont is széthúzhat widget méretűre vagy fordítva.

Balra a szerkesztés menü, jobbra a választható vezérlők egy része
HVG

Szintén fontos újítás, hogy ezentúl nem egyetlen oldalt tesz ki a Vezérlőközpont; az egészet felfelé suhintva létrehozhat több további oldalt is, ahol még több vezérlőt is elhelyezhet – vagy akár egy egészoldalas Apple Music-widgetet.

Végezetül, már a zárolási képernyő jobb- és bal alsó sarkában lévő ikonokat is megváltoztathatja egy tetszőleges vezérlőre. Eddig a bal oldali a zseblámpa, a jobb pedig a kamera gyorsgombja volt – fixen. Ezt a zárképernyő testreszabásakor lehet megváltoztatni ezentúl.

Itt a bejelentés, amire sokan vártak: az Apple letette az asztalra az eddigi legjobb iPhone-okat

Valami régi: az Apple nagyszabású eseménnyel nyitotta meg az őszt. És valami új: megjött az iPhone 16 széria, minden eddigi almás mobilnál ütősebb telefonokkal. Apple Watch okosórából és AirPods fülhallgatóból is érkeztek új modellek. Az iOS 18 szoftver újdonságainak a régi iPhone-osok is örülhetnek.

Az Apple teljesen megújította a Fotók alkalmazást is – melynek tényleg szinte minden elemében tetten érhető valamilyen kisebb-nagyobb változtatás. A júniusban bejelentett, az alkalmazás rácsnézetének jobbra-balra csúsztatásával elérhető, minden nap új fotókat kiemelő Körhinta (Carousel) nézetet azonban nyáron végleg elvetette az Apple.

A megújult appban minden dolog egy oldalra lett sűrítve: a fotók rácsnézetének felfelé suhintása után jelennek meg az egyes albumok, gyűjtemények, emlékek, valamint a legutóbb törölt és a rejtett mappa is.

Apple

Az Apple szerint sokkal könnyebb megtalálni a fotókat az új elrendezés révén – ezzel lehetne vitatkozni, de az biztos, hogy megszokást igényel. Az oldal legalján lévő gombbal viszont van mód az elrendezés szerkesztésére:

HVG

Rendszerszintű változások, kisebb-nagyobb újítások

A fentiek mellett több kisebb-nagyobb változás is van az iOS 18-ban: a Beállítások egy kicsit átalakult, a fontos menüpontok legfelülre költöztek, a fontosabbak pedig érintés után kártyaszerű magyarázatot kaptak legfelül.

HVG

Megszűnt az Apple ID, a rendszer legfontosabb fiókja ezentúl simán csak Apple-fiók (Account), de más érdemi változást ez nem hozott.

Az Üzenetekben animált effektekkel is el lehet látni a betűket vagy a szavakat, nem mellesleg időzíteni is lehet az egyes üzeneteket.A legfontosabb talán, hogy az iMessage-ben is megjelenik az RCS-támogatás, amiről itt írtunk bővebben.

A Safari minden platformon fel tudja ismerni automatikusan a lényeges információkat egy adott weboldalon, és a Legfontosabb elemek pontot megérintve meg is jeleníti azt, ami fontos lehet – legyen szó útvonaltervekről, vagy egyéb linkekről, melyekkel még többet meg lehet tudni. Vagy éppen, ha egy előadó új albumáról van szó, megjelenítheti azt az Apple Musicban.

Apple

Mi a fenti funkciónak egyelőre nyomát sem találtuk az iOS 18-ban, de pl. a „zavaró elemek” eltávolítását segítő újítás már használható. Ez, ha nincs is kimondva, minden bizonnyal az oldalakon lévő reklámok eltávolítását szolgálja.

Egy Játék-módot is kapott a új iOS, mely egy cím elindításakor minimálisra csökkenti a háttértevékenységet, hogy minden erőforrás a játékra, illetve a jobb képkockasebességre koncentrálódjon. Ezt nem kell külön beállítani: egy játék elindításakor megjelenik középen az értesítés róla, hogy aktiválódott. Teendője csak akkor van, ha nem szeretné, hogy aktív legyen: ilyen esetben gyorsan érintse meg az értesítést, hogy az alábbi menüben ki tudja kapcsolni:

HVG

Az Apple ígérete szerint ebben a módban jelentősen csökken a hang késleltetése is az AirPodson, és a csatlakoztatott vezeték nélküli kontrollerek is gyorsabban reagálnak.

Hölgyeim és Uraim, egy kis csendet kérünk. A végére hagytunk egy igazán nagy újítást, ami az iPadOS 18-at érinti. Képzeljenek ide egy dobpergést! 14 évvel az első iPad megjelenését követően ugyanis megjelent az Apple táblagépein is

a számológép!

Igen, a gyári. A szinte hihetetlen bravúrt ráadásul megfejelték egy igen hasznos funkcióval, az újdonság ugyanis – iPaden – képes a kézzel írt egyenletek megoldására. Ráadásul, ha egy változót időközben kicserél, a végeredményt is rögtön módosítja. A rossz hír, hogy ehhez elengedhetetlen egy Apple Pencil.

Apple

Kell egy kis mozgásszünet

Végezetül, a watchOS 11 is hozott néhány hasznos új funkciót az okosórát használók világába. Ha valaki régóta töri magát minden nap, hogy bezárja a gyűrűket, örülni fog annak, hogy ezentúl szüneteltetni lehet őket, egy naptól akár több mint egy hónap időtartamra is. Így ha egy díj eléréséért már régóta dolgozik kitartóan, mostantól szünetet tarthat úgy, hogy nem kell mindent újrakezdenie.

Így lehet beállítani, meddig szeretné szüneteltetni a gyűrűket
HVG

Szintén az Állás, Mozgás, Gyakorlat gyűrűket érinti, hogy lehetőség nyílt napokra bontott célok beállítására – így ha hétköznap kevesebb, míg hétvégén több ideje van a mozgásra, ehhez igazíthatja a célokat is. Az iPhone Fitnesz appjában pedig teljesen személyre lehet szabni, hogy mi látszódjon az Összegzés lapon – és mi ne.

Ezek mellett az új Edzésterhelés révén képet kaphat arról is, hogy az edzései intenzitása hogyan hathat a testére hosszabb távon. Ez segíthet például egy versenyre készülés során – az óra Tevékenység appjában kell keresni az újdonságot, de mobilon is látható.

HVG

Az egyes kardioedzések után is követni lehet ezentúl, hogy milyen kemény volt az adott mozgás – ezt egy mérőszámmal fogja jelezni az óra. Az eredménybe beleszámít a tempó, a szintkülönbség, a pulzusszám és a kor, magasság és testsúly. A funkció össze is veti a hét nap edzésterhelését az elmúlt 28 nap adataival, hogy az átlagtól elmaradt, vagy azt meghaladó mozgás volt-e.

Verdikt

Bár a lényeg lemaradt, de így is hoztak néhány érdekes, hasznos újdonságot az Apple új rendszerei, bár tény, hogy egyik sem tűnik átütőnek. Az új Sirire és a ChatGPT meghívásának lehetőségére, és az egész rendszert átszövő mesterséges intelligenciára még sokat kell várni, ami az erre épülő iPhone 16 -sorozat európai eladásain is látszódhat majd.

Apple

És ha valaki úgy döntene, számára semmi izgalmasat nem tudnak felmutatni az idei új rendszerváltozatok, semmi gond: biztonsági javítások ezután is jönni fognak az iOS 17-ről nem frissített készülékekre is. Hogy mely készülékek támogatják az új rendszereket, arról itt írtunk.

(A tesztekhez egy iPhone 15 Pro és egy iPad Air M1 eszközt használtunk.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!