Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ferenc pápa nemcsak bocsánatot kért, de a populista diktatúrák és autokráciák következetes kritikusává is vált. A rongyrázó, korrupt hatalmaskodás ostorozójává. Vélemény.
Hollandiában több tudós is felveti, hogy a populizmus akár hasznos is lehet a demokráciának. Magyarországon, ahol a populizmus ősellenfél, itt még nem tartunk. Üdvös lenne az árnyaltabb populizmusértelmezés itthon is – veti fel Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.
Átfogó költségvetési módosítást kezdeményezett az MSZP, mellyel – a párt szerint – igazságosabb és fenntarthatóbb lenne a költségvetés 2011-ben, nyilatkozta Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője a hvg.hu-nak
A Jobbik egy Károlyi Mihály-ellenes tüntetés után kipát nyomott a szobor Károlyi-fejére. Aztán megjött az ellentüntetés is, ahol Tamás Gáspár Miklós, továbbá Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök is megszólalt és visszautasították a Jobbik „kipázását”.
Terroristák állítólag a Reichstag ostromára készülnek, parlamenti képviselőket ejtenének túszul, zsarolnák a szövetségi kormányt, robbantások is várhatók – vélik tudni még a tekintélyes német lapok, például a Spiegel is. A félelmetes az egészben, hogy senki sem cáfolja a híreket. Zentai Péter berlini polgárokat kérdezett – telefonon.
A csodaló története évekig közügy volt Magyarországon. Épp ezért meglepő, hogy most, amikor dicstelenül befejezte az idei évadot, a média nem kommentálja a vele kapcsolatos történteket, az egykori rajongók egy része pedig virslinek, mócsingnak titulálja a korábbi kedvencet.
Az új alkotmányról tartottak kerekasztal-beszélgetést csütörtök este a budapesti Terror Háza Múzeumban egy alkotmánybíró, egy politológus, két történész és két politikus részvételével. Úgy tűnik: az egymást egyébként nem nagyon szívlelő LMP és MSZP alkotmányozási elképzelései nagyon hasonlóak – bár az új alkotmányt jelen állás szerint nem ők fogják írni. Azt is megtudtuk: Fricz Tamás egy gyékényen árul Gyurcsány Ferenccel.
A visszamenőleges hatály a 98 százalékos különadó kivetésénél egyszeri eset volt-e a „nép követelésének” teljesítésére, vagy olyan precedens, amelyet hasonló rendelkezések fognak követni? Szerepelni fog-e az új Alkotmányban a visszamenőlegesség expressis verbis megtiltása? Elek István szerint mindez tavaszra kiderül…
Öntudatos feminista lányok Ukrajnában két éve alapították meg a Femen mozgalmat, amelynek tagjai, ha kell, mellüket is bedobják a szexista férfitársadalom álszenteskedésének leleplezésére. A mozgalom egyik élharcosával, Alexandra Sevcsenkóval beszélgettünk.
Árvai Péter a New York Times egyik legutóbbi száma szerint az informatika egyik legígéretesebb sztárja. A budapesti ötleten alapuló prezi.com világsiker. „Ehhez szerencse, okosság és legfőképpen kemény munka kell” – mondja San Francisco-ból a 31 esztendős guru.
Vilmos és Kate lakodalma egy új kort jelez, de a királyság marad, és Károly lesz a király – mondja Zentai Péternek Bob Satchwell, a brit királyi család személyes barátja, az Egyesült Királyság vezető szerkesztőit, média moguljait tömörítő oxfordi társaság, a Society of Editors elnöke.
Ahol fűrészelnek, ott, hullik a forgács: ezúttal történetesen porig aláztunk nyolc embert, akikről előtte még deklaráltuk, hogy ők a mi saját megbízható kádereink. Majd kárpótoljuk őket. Megalázás, majd vigasztalásként valami sarzsi, esetleg a másik közmédiánál – jól bejáratott módja ez a hűséges alattvalók acélossá edzésének.
"Nem volt érkezésem eddig, hogy foglalkozzam vele, de természetesen nem hagyhatom válasz nélkül Debreczeni József cikkét. Nem érheti az olvasót meglepetésként, hogy visszatekintve arra a tíz évemre, amelyet Debreczeni Jóska volt oly kedves elveszettnek sem vélelmezni, hanem egyenesen téglának minősíteni az „épülő önkényuralom falában”, nos, ezt a tíz évemet én egészen másképp látom" - írja Elek István válaszlevelében
Martin Siegel Németország, sőt, a világ egyik legsikeresebb nemesfém-befektetője: az általa kezelt aranyalap tavaly 140 százalékos rekordhasznot ért el. 2006-ban megjósolta, hogy 2010-ben 1400-1500 dollárba fog kerülni az arany, ami be is jött. Most óriási inflációt jósol, és azt tanácsolja, Magyarország ne vezesse be az eurót, ugyanakkor tekintse áldásnak a termőföldet.
Ha a nyugdíjpolitika a kormány által jelzett irányba megy, 2018-2020 után nem lesz nagy öröm nyugdíjasnak lenni, de adófizetőnek sem. A hosszútávon gyengélkedő első pillérre komoly pótlólagos terhek hárulnak majd, a magánpénztári lehetőségek megfogyatkoznak. A rebesgetett elsőpillérbeli magánszámlák mutatósak, de nem hoznak további eszközöket a rendszerbe.
A Fidesz internetes közösségi hálózatépítése alapvetően szemben áll azzal, hogy a kormányrúd átvételével – mintegy varázsütésre – népszavazás-ellenes irányt vett a párt kommunikációja. Az internet tipikusan olyan háló, ami „az állandó népszavazás” elvére épül, s ezt nem lehet politikai korlátok közé szorítani.
A választások óta nincs ennél az MSZP-ben és környékén izgalmasabb kérdés. De egyelőre lehetetlen megválaszolni. A párt identitása zavaros, perspektívája bizonytalan. És e zavarosság, bizonytalanság a legszembeötlőbben épp a Gyurcsány Ferenchez való viszonyában mutatkozik meg.
Önmagában a többségi kormányzásra megsértődni, azt antidemokratikusnak minősíteni értelmetlen dolog. A Gyurcsány-kormány 2006 ősze után elveszítette a közvélemény bizalmát, amit a Bajnai-kormány sem szerzett vissza, de kormányoztak egy korábbi felhatalmazás alapján. A népek ordíthattak az utcán, az ellenzék kivonulhatott a parlamentből, követelhettek előrehozott választásokat – a 2006 tavaszi választási legitimáció érvényes volt 2010 tavaszáig.
A kormány kilátásba helyezett változtatásai inkább rontják majd sok bajjal küszködő szabadelvű demokráciánk minőségét. Nem erre adtunk felhatalmazást. Erre nem adtunk felhatalmazást – mutatott rá az LMP november 3-i budapesti tüntetésén Elek István. Beszédének szerkesztett változatát az alábbiakban adjuk közre.
Az Alkotmánybíróság jogkörének megkurtítása a kormány számára nem elvi kérdés, nem a közvélemény tesztelése, nem is erődemonstráció, hanem vegytiszta pragmatikus lépés, egy megelőző manőver, amellyel a jövő évi költségvetés összeomlását igyekszik megelőzni. Ez a történet nem a 98%-os büntetőadóról (és a mögötte álló egymilliárdos tételről szól), hanem a válságadók és a magánnyugdíj-befizetések sorsáról. Ha ugyanis az Alkotmánybíróság elmeszelné a válságadókat és a magánnyugdíj-befizetések átirányítását, az több száz milliárdos lyukat ütne a jövő évi költségvetésen, és úgy dőlne össze az új gazdaságpolitikai szisztéma, mint a kártyavár -- véli Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatásvezetője.
Paul Lendvai a Magyarországra vonatkozó baljóslatok valóra válásának első jeleit keresi az „Elherdált országom – Magyarország átalakulóban” című, 252 oldalas könyvében. Még fél év sem telt el a Fidesz hatalomra jutása óta, de Lendvai máris leltárba gyűjti a szerinte aggasztó jelenségeket, és a valósággal keveset törődve, felvázolja a katasztrófa-forgatókönyvet, amit már az osztrák külügyminisztériumban is megelégeltek: lemondták a Lendvai könyv berlini bemutatóját - mutat rá Pelle János.
Szerinte végelgyengülésre van ítélve az az ország, amelyben milliószám élnek olyan emberek, akik munka helyett ügyeskednek, vagy éppen állami állásért kuncsorognak.