Izgalmas telefonok és gépek: ezekért fogunk megőrülni 2020-ban
Tényleg olcsó iPhone, látványos-erős PlayStation 5, új esélyekkel kecsegtető Xbox, évek után új telefon a Microsofttól, az agyunkat a gépekkel közvetlenül összekötő interfész, no meg a Kelet Androidja. A 2020-as év sok régóta várt készüléket és szoftvert tartogat, ezekből szemezgettünk.
A cél érdekében létrehozott startup, a Neuralink júliusban állt elő a projekten dolgozó mérnökök kutatás-fejlesztésének addigi eredményeivel. Az eseményen bemutattak egy egeret, melynek agyába az általuk fejlesztett eszközt ültették. Az 5 mikron (0,005 milliméter) vastagságú vezetékre kötött chip állításuk szerint jól működik.
Neuralink
Ha az ember agyához illesztik hozzá interfészüket, akkor az okostelefonos alkalmazással összekötött szerkezettel a páciensek képesek lehetnek direkt utasításokat (billentyűlenyomás, egér mozgatása) adni a rendszerrnek. A Neuralink célja első körben az, hogy percenként 40 szót lehessen legépelni az érzékelők segítségével, lényegében gondolatvezérléssel.
És hogy milyen előrelépés várható 2020-ban? A Neuralink azt reméli, hogy a második negyedévben a Stanford Egyetem idegsebészeivel közösen kezdheti meg a szerkezet embereken történő tesztelését.
iPhone SE2, a tényleg olcsó iPhone
Lassan négy éve, 2016 márciusában került forgalomba az Apple eddigi legolcsóbb telefonja. Az iPhone SE sokak kedvence lett. Például mert abban a korban jött a maga 4 hüvelykes képernyőjével, amikor a legtöbb gyártó már csak hatalmas mobilokkal állt elő a csúcskategóriában. Ahova kétségtelenül befért az iPhone SE is, hiszen az Apple akkori legerősebb mobilja, a 6s processzorát szerelték bele. Viszont annál – például a jóval kisebb képernyőjének köszönhetően – jelentősen hosszabb ideig bírta egy feltöltéssel. Hab a tortán, hogy mindezért meglepően kevés pénzt kért el a nem igazán erről híres Apple: itthon 159 ezer forintért árulták a mobilt.
iPhone SE
iPhone
Ilyen feltételek mellett nem csoda, hogy már 2017 tavaszára rengetegen várták az iPhone SE utódját. Amely aztán nemhogy 2017-ben, de 2018-ban, sőt még 2019-ben sem került terítékre. Mostanra azonban már minden komolyan vehető elemző azt állítja, 2020-ban megjelenik az iPhone SE 2 néven emlegetett újabb olcsó iPhone. A ritkán tévedő Apple-elemző, Ming Csi-Kuo szerint a vállalat ceruzája ezúttal sem fog majd vastagon, 150 ezer forint körüli árra számíthatunk. Azt pedig brit elemzők állítják, hogy a vásárlóknak márciusra kell összegyűjteniük az iPhone SE 2-re szánt összeget.
PlayStation 5, melyre a Microsofton kívül mindenki vár
A Microsoft újdonsága is 2020 végére várható. A Project Scarlett kódnéven készülő konzolról a vállalat már elárulta, hogy a 8K-s felbontást és 120 fps-es képfrissítést, továbbá a valós idejű ray tracing technológiát is támogatja majd. Egy kimondottan hozzá fejlesztett, virtuális memóriaként is szolgáló SSD háttértár dolgozik majd benne, egy szintén egyedi AMD Navi Zen 2 processzor társaságában. Fejlesztői szerint a gép négyszer erősebb lesz, mint a most kapható Xbox One X.
Pixabay / QuentinLGH
Könnyen kitalálható, hogy új konzolgeneráció indulása milyen reményekkel tölti el a Microsoftot: legalább olyan jól menjen, mint az Xbox 360. Annak eladási számai ugyanis még pariban voltak a konkurens PlayStation 3 értékesítésével – 85,8 millió állt szemben 87,4 millióval –, ám a jelenlegi generációnál a Sony nagyon elhúzott: a 105 milliós darabszámot környékező PlayStation 4 eredménye mellett szomorúan áll az Xbox One-család 45 milliós értéke.
Október elején Panos Panay, a Microsoft termékekért felelős vezetője igazi meglepetésként húzta elő a zsebéből a Surface Duo névre keresztelt készüléket. Az androidos okostelefonnak 5,6 hüvelykes képernyője van, rögtön kettő is. A mobilt úgy lehet kinyitni és becsukni, mint egy könyvet. A vállalat csak annyit árult el, hogy kiadását 2020-ban tervezik, de hogy azon belül mikor, azt még nem tudni.
Hogy reális esélyekkel indul 2020-ban az átalakuló mobilpiacon egy gyakorlatilag új – legalábbis hosszú éveket kihagyó – androidos gyártó, abban nem vagyunk biztosak. Ezzel együtt érdekes lesz látni, hogyan viszik véghez a nagy visszatérésnek szánt produkciót, illetve azt is, hogyan képzeli el egy igazán 2020-as androidos telefont a számítógépes piac meghatározó szereplője.
Az embargó legsúlyosabb következménye, hogy az Android színét-javát jelentő Google-szolgáltatások nem elérhetők a Huawei újabb modelljein. Ilyen például a Gmail, a Chrome, a Google Térkép, a YouTube és az a Play áruház is, ahonnan az európai androidosok alkalmazásokat tud(ná)nak letölteni. A Huawei korábbi modelljein jelentős kedvezményekkel próbál túladni, de az európai értékesítési adatok rámutattak, ez már 2019 nyarán sem ment úgy, mint korábban. Újabb modelljeiket pedig errefelé senki nem venné az említett hiányosságokkal.
Igen ám, de az idő nem a Huaweinek dolgozik. Minél később áll elő a vállalat a – már évek óta majdnem késznek, majd néhány napon belül bevethetőnek blöffölt – saját rendszerével, annál több teret enged vetélytársainak, és rontja saját esélyeit. Ráadásul a kínai államnak sem áll érdekében a Huawei miatt Trumpékkal erősködni, ha a márka helyét nagyrészt “házon belüli” konkurensek – például az erre kifejezetten játszó Xiaomi és az Oppo – tudják átvenni a piacon.
A 2020-as év nagy kérdése tehát, hogy megszületik-e “a Kelet Androidja”. No és az is, hogy mire elkészül, akár a felhasználók között, akár a kínai kormányzatban fog-e annyi embert érdekelni, mint 2019 tavaszán érdekeltek a Huawei akkoriban minden másnál népszerűbb készülékei.
Megfizethető(bb) összehajtható telefonok
Ugyan még senki nem igazán tudja, mire lesznek jók az összehajtható telefonok, de sokan vannak, akik legalább egy gyors kézbe vétel erejéig szívesen kipróbálnának egyet. Persze nem milliós áron, mint amennyiért manapság itthonról próbálkozva hozzá lehet jutni például a Samsung Galaxy Foldhoz.
Technikailag 2019 volt az 5G-s mobilhálózatok éve, de a gyakorlatban legtöbbek számára 2020 lesz az. Mind a mobilhálózati rendszereszközök, mint a piacon lévő készülékek terén igaz: nyomokban 5G-t tartalmaz. Valójában azonban nagyon kevés embernek van csak 5G-képes készüléke, amit azért nem éreznek tömegek problémának, hiszen 5G-s mobilhálózat is csak foltokban elérhető a bolygón. (Magyarországon például csak Budapest kis részén.)
Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.