szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BBC oknyomozói újságírói annak néztek utána, mennyire valóság és mennyire propaganda, hogy az ukránok az interneten próbálnak pénzt csinálni a nyugati fegyverekből.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz–ukrán háború kitörése óta több olyan hír is felbukkant az interneten, ami azt mutatja, hogy az ukránok árulják a nyugati fegyvereket. Ezeket a híreket főként az orosz propaganda terjeszti, ezért a BBC annak járt utána, mennyi lehet ebben az igazság.

A lap felkutatta azokat az állítólagos online piactereket, amelyekre hivatkozva az orosz média azt állítja, a nyugati fegyvereket eladják az ukránok, így pedig azok terroristák és fegyverkereskedők kezébe juthatnak. Kiderült, hogy az ott használt, fegyverekről készült fotók

többévesek voltak.

Undercover with Russia's fake arms dealers

Russian state TV claims Ukrainians are selling US-donated weapons on the dark web. The BBC investigated one such marketplace, spoke undercover to those apparently selling weapons, and gathered evidence that suggests the adverts for weapons are fake. "Ukrops [a derogatory Russian slang term used to refer to Ukrainians] are selling Javelins on the darknet.

A BBC újságírói az eladókkal is kapcsolatba léptek. Azok ukrán nyelven igyekeztek kommunikálni, ám a lap által megkérdezett nyelvelemzők szerint ezt sok hibával tették, ami arra utal, hogy oroszból valamilyen online program segítségével fordították ukránra a válaszaikat és a hirdetés szövegét.

A szakértők megjegyezték: azt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a hirdetéseket oroszbarát propagandisták hozták létre, vagy olyan csalók, akiknek a hirdetéseit aztán felkapta az orosz propaganda. Mindenesetre több jel is arra utal, hogy egy jól szervezett dezinformációs kampányról lehet szó – írja a BBC.

A cikket Rácz András katonai elemző is megosztotta a Facebookon, azzal a megjegyzéssel, hogy ettől függetlenül még létezhet fegyvercsempészet, az ugyanis a háború velejárója, a problémával pedig foglalkozni kell – szúrta ki az Urbanlegends.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!