
HVG
Vállalkozás
Kormányinfó: Harminc drogéria-termékcsoportra terjesztik ki az árrésstopot
A kormány szerint az árréstop bevált.
Még egy hétig, azaz február 28-ig adhatják be pályázataikat a beruházás helye szerint illetékes munkaügyi központhoz az új munkahelyek létesítésére vállalkozók. Vissza kell fizetni a támogatást, ha később a cégek új alkalmazottainak száma a pályázatban vállalt mérték 75 százaléka alá csökken.
Az építőipari feketemunka elleni küzdelem, a megelőzés, és a visszaszorítás volt a témája Európai Építőipari és Famunkások Szakszervezeteinek Szövetsége (EFBWW) által szervezett konferenciának. Az elhangzott javaslatok között szerepeltek az elrettentő szankciók, s a munkahelyek folyamatos ellenőrzése.
Munkabaleset okozásakor a munkáltató köteles megtéríteni a társadalombiztosítás gyógykezeléssel és rokkantnyugdíjjal kapcsolatos összes költségét. A többmilliós nagyságrendű köztartozást az adóhivatal is behajthatja. Olvassa el összegzésünket!
Három évig perelhet az alkalmazott, ha a munkáltató túlóradíj nélkül továbbdolgoztatja, vagy késedelmi kamat nélkül visszatartja a fizetését. A törvények védik azonban a foglalkoztatót is, ha például megalapozatlan a rendkívüli felmondás. A munkaviszonnyal kapcsolatban a hvg.hu-hoz érkezett kérdésekre Dr. Viszló László szakértő válaszol.
A képzőintézmények február 15-től adhatják be a Foglalkoztatási Hivatalhoz az ingyenes szakképzés támogatásához szükséges dokumentumokat - olvasható az intézmény internetes címén.
Mintegy kétmillió forint bírságot szabtak ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) munkatársai az úgynevezett hideg munkahelyeken tartott országos ellenőrzéseik során - áll az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) csütörtöki közleményében.
Több kirívó munkaadói jogsértést tapasztalt a Liga Szakszervezetek az utóbbi időben - hangsúlyozza az érdekképviseleti szövetség. Az elkövetők közé tartozik többek között a Magyar Suzuki Rt., a Philips és a Rossmann magyarország Kft. is. A Liga szigorúbb munkaügyi ellenőrzésre szólítja fel az állami szerveket.
Február 28- ig pályázhatnak a cégek Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) munkahelyteremtési támogatására. A támogatás keretösszege összesen 2 milliárd forint, s új munkahelyenként minimum 800 ezer forint igényelhető.
A kormány „Lépj egyet előre” programja révén idén akár munkaviszonyban állók is ingyen tanulhatnak. Eredetileg csak az inaktívak, s az alacsony képzettségűek képzését finanszírozta az állam - írja a Világgazdaság.
Nyilvánosságra hozná a munkavállalók ellen törvénytelenséget elkövető munkáltatók listáját a Liga Szakszervezetek – jelentette be a szervezet elnöke szerdán Budapesten.
A munkaügyi hatóság által elmarasztalt cégek hiába fordulnak az igazságszolgáltató fórumhoz. A Fővárosi Munkaügyi Bíróság többnyire megalapozottnak találja és megerősíti a kifogásolt határozatot - írja a Világgazdaság.
Július 1-től az adóhivatal is bünteti a színlelt szerződésekkel dolgozó vállalkozásokat. A munkaügyi ellenőr feljelentése alapján az APEH munkatársai bírságot és késedelmi pótlékot szabhatnak ki a korábban meg nem fizetett járulékok után. Az engedetlen vállalkozókat akár 8 év szabadságvesztésre is ítélhetik.
Február 15-től új, az Európai Parlament és a Tanács irányelvének megfelelően készült rendelet szabályozza a munka közben megengedett zajterhelés mértékét. Az új határértékek szigorúbbak a jelenleginél.
Idén akár 40-50 ezer fővel bővülhet a foglalkoztatás, legalábbis a hazai cégek várakozásait monitorozó felmérés szerint. A munkanélküliség mellett ugyanakkor bizonyos ágazatokban egyre nagyobb problémát jelent a tartós munkaerőhiány.
Az idei az első év, hogy a munkanélküli vállalkozók is igényelhetnek álláskeresési járadékot. A korábban befizetett vállalkozói járulékuk alapján minimum havi 23 ezer forint illeti meg őket.
A Budapesti Politechnikum Alapítvány, az Életpálya Alapítvánnyal és a Ferencvárosi Családsegítő Szolgálattal közösen február közepén újabb vállalkozástervezési, vállalkozásfejlesztési programot indít elsősorban a fővároshoz kötődő munkanélküli, munkahelyét veszélyben érző nők számára.
Egy induló és egy működő vállalkozásnál egyaránt a munkavállaló és a munkáltató viszony veti fel a legtöbb kérdést. Fizetésemelés, vagy csökkentés, juttatások időtartama és feltételei, valamint a munkaviszony megszűnésének esetei számítanak a legkritikusabbnak. Dr. Viszló László ügyvéd-munkajogi szakértő ezért kérdésekre válaszolva igyekszik eloszlatni a kételyeket.
Gyakran esünk abba a hibába, hogy elhamarkodott döntéseket hozunk a szükséges ismeretek nélkül. Ezáltal vagy plusz költségekkel terheljük vállalkozásunkat, vagy jogos juttatásoktól esünk el. Dr. Viszló László ügyvéd és munkajogi szakértő, állandó tanácsadónk most a színlelt szerződés lehetséges következményeire, a munkaviszony és a minimálbér növekedésének összefüggésére hívja fel a figyelmet.
Minden ellenkező híresztelés ellenére hasonló esélyekkel pályáznak munkahelyteremtésre a kisebb cégek, mint a nagyvállalatok. Sőt, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium (FMM) éves értékeléséből kitűnik, a kis-és középvállalkozások nyerték el a pályázatoknak több mint 80 százalékát.
A kisebb vállalkozások egyre inkább kihasználják a munkaerő-kölcsönzéssel járó előnyöket, ezáltal pénzt és időt takarítanak meg. Ám ügyelniük kell arra, hogy csak a kölcsönző cégnél bejelentett munkaerőt alkalmazzák. A "kikölcsönzött" munkásoknak ismerniük kell a munkavédelmi előírásokat, meg kell kapniuk a szükséges védőfelszereléseket.
Keresztre feszítettük, köpönyegére sorsot vetettünk. És nem nyertünk.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.