szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország eddig sem riadt vissza attól, hogy törvényi erővel szabja meg, ki és mit gondolhat az államról. Ugyanez zajlik most az orosz–ukrán háború alatt is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország médiafelügyelete, a Roszkomnadzor állami törvényekre hivatkozva arra utasította a Google-t, hogy az távolítson el olyan URL-eket a keresőcég szolgáltatásából, amik „tiltott tartalmakra” mutatnak. Hogy pontosan milyen bejegyzésekről van szó, az nem ismert, de könnyen kikövetkeztethető: olyan cikkek lehetnek ezek, amik kényelmetlenül érintik az orosz vezetést.

A TorrentFreak szerint a törlési kérelem nem az általánosan elérhető URL-ekre vonatkozik, hanem a VPN-szolgáltatások mögött lévőkre. Oroszországban erősen korlátozzák a nyugati média által közölt információkhoz való hozzáférést, így a lakosságnak alternatív módszerekhez kell nyúlnia, ha a propaganda mellett a tényekre is kíváncsiak lennének – ebben jelenthetnek segítséget a VPN-ek.

Csakhogy Oroszország ezek működését is egyre jobban gátolja. A lakosság pedig – éppen az idevágó törvények miatt – ezek használatával sem képes minden információhoz hozzáférni, mivel gyakorta érkeznek törlési kérelmek. Az eltelt néhány hónapban például mintegy félmillió linket töröltetett a Google-ről Oroszország.

A TorrentFreak szerint ez a folyamat idén január és február között – vagyis az orosz–ukrán háború előtt – még jobban felpörgött, és az összecsapások után is folytatódott. Egy február 28-i „kérvényben” például 1267 URL eltávolítását kérte Vlagyimir Putyin hátországa; március 1-jén 1337 ilyenre vonatkozó kérés érkezett, majd a következő napokban is több száz link törlését kérték. Ekkor már javában tartott az ukrajnai invázió, így feltételezhető, hogy a követelések olyan tartalmakra mutattak, amik a háborúval foglalkoztak – csak nem olyan tálalásban, ami az oroszoknak megfelelne.

A helyzet a következő időszakban még rosszabbra fordulhat, főleg, ha beigazolódik a szakértők jóslata. Erős ugyanis a gyanú, hogy Oroszország rövidesen leválasztja magát a globális internetről. Ha ez bekövetkezik, akkor ezután már csak egy saját és tüzetesen ellenőrzött hálózat marad elérhető az oroszok számára, ahol így még jobban szűrhetők lesznek a tartalmak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!