szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ezek a kis szoftverek ugyanis minden tevékenységünket megjegyzik, tudják, hogy mennyi ideig...

Ezek a kis szoftverek ugyanis minden tevékenységünket megjegyzik, tudják, hogy mennyi ideig használtuk a programokat, s azt is tárolják, hogy hány percet töltöttünk el az egyes site-okon. Igaz, a többségük használatához jelszóra van szükség, de ez azért nem változtat azon a tényen, hogy mégiscsak figyelik és rögzítik számítógépezési szokásainkat. Akit viszont ez nem zavar, az remek eszközökre talál bennük, hiszen végre feketén-fehéren kiderül, mivel is telik el oly gyorsan az idő a PC előtt ülve.

RescueTime
Windowsra, Mac-re, Linuxra egyaránt elérhető a RescueTime (letölthető innen: http://www.rescuetime.com), amely számos érdekes szolgáltatást kínál. Amellett ugyanis, hogy figyeli és feljegyzi a különféle programokkal és weboldalakon töltött időt, lehetőséget kínál különféle riasztások beállítására. Ha például fontos, határidős munkánk van, és nem szeretnénk közben fél óránál többet eltölteni kedvenc site-unkon, akkor elég ezt tudatni az online programmal, amely a jelzett idő letelte után figyelmeztető e-mailt küld számunkra. Ugyancsak e-mailben kérhetünk heti összegzést ténykedésünkről: tényleg hasznos segítség, ha tudni akarjuk, miért is nem haladunk olyan jól munkánkkal, mint ahogy szeretnénk (mondjuk mert közben órákat töltöttünk a Facebookon, a Youtube-on, illetve vadul Skype-oltunk stb.)
A RescueTime letöltéséhez egy gyors regisztrációra van szükség (öt felhasználóig ingyenes a program), majd egy ellenőrző e-mail megerősítése után vehetjük birtokba a programot.

A regisztrációt követő első lépés

A telepítés egyszerű: egy varázsló vezet végig a szükséges lépéseken. Ha végeztünk, azonnal megjelenik egy ablak, amely tudatja, hogy nem egész 1 óra múlva már megtekinthetjük saját, természetesen jelszóval védett, statisztikánkat az alkalmazás weboldalán.
A RescueTime ikonja leül a Tálcára, s ha ezek után bármikor kíváncsiak vagyunk arra, mivel is töltöttük az időt, csak kattintsunk rá duplán, s már láthatjuk is az alkalmazás „dashboardját”. Itt azután napokra lebontva, diagramokon, vagy ha úgy jobban tetszik, listába szedve láthatjuk, hogy milyen programokkal, mennyi időt töltöttünk, mi több, a program akár kategóriákba is rendezi elfoglaltságunk tárgyait.

Hírek, illetve blogok olvasásával ment el a legtöbb idő

Wakoopa
Vegyítsd össze a netes időmenedzselést a közösségi oldalak sajátosságaival, s máris itt az eredmény, a Wakoopa (letölthető innen:  http://wakoopa.com). Az alkalmazás használatához is szükség van egy ingyenes regisztrációra (felhasználónév, jelszó, e-mail cím), majd egy kis figyelőprogramot (a Wakoopa Trackert) kell telepíteni a gépünkre (amely windowsos és Mac-es verzióban egyaránt elérhető).

Hamarosan linuxos verzióban is letölthetjük a Wakoopa Trackert

A telepítés itt még egyszerűbb, mint a RescueTime esetében. Ha elkészültünk, a Wakoopa is leül a Tálcára, és csendben figyeli, mit is művelünk a gépen. Ha duplán kattintunk rá, felkerülünk a Wakoopa weboldalán a saját „fiókunkba”, ahol láthatjuk, mivel, mennyi ideig foglalkoztunk, napi, heti, sőt akár havi statisztikákkal kiegészítve.

A program azt is mutatja, milyen alkalmazások futnak a háttérben

Ami pedig a közösségi vonásokat illeti: az online alkalmazás segítségével elkészülhet saját szoftverprofilunk, amelyet megoszthatunk a neten, s megtalálhatjuk hasonló érdeklődési társainkat, legyenek bárhol is a világon.

ThumbStrips
A ThumbStrips nevű Firefox kiegészítő (letölthető innen: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5045) netezési szokásainkat vizualizálja, mégpedig úgy, hogy filmszalag formájában jeleníti meg az Előzményeket. Telepítés és egy Firefox újraindítás után felkerül az ikonja az URL beviteli mező elé, s ettől kezdve árgus szemekkel figyeli a háttérből, milyen weboldalakat látogatunk meg, s mindegyikről pillanatképet készít. Ha rákattintunk az ikonjára, megjelennek ezek a felvételek, s az is, hogy hány perccel ezelőtt jártunk ott.

Nem marad titokban, hol jártunk

Ha bármelyik kis kockára kattintunk, fellépünk a szóban forgó weboldalra; vitathatatlanul egyszerűbb így navigálni a már felkeresett site-ok között, mint az Előzményekkel. A ThumbStrips filmszalagján egyébként számos jellemzőt testre szabhatunk (például beállíthatjuk, hogy milyen időközönként kerüljön sor pillanatkép készítésére), ráadásul blokkolhatunk is megadott weboldalakat (szülőknek hasznos szolgáltatás).
 
LeechBlock
S végül még egy Firefox kiegészítő azoknak, akik úgy érzik, nincs kellő akaraterejük ahhoz, hogy megállják, hogy ne töltsenek túl sok időt a közösségi vagy mondjuk a videomegosztó oldalakon. A LeechBlock (letölthető innen: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4476) egy egészen egyszerű kis programocska, amely lehetőséget kínál arra, hogy meghatározzuk, milyen weboldalakat és mennyi ideig ne tudjunk meglátogatni.
És ha valakinek még ezek után sem menne olyan hatékonyan a munka, mint ahogyan azt szeretné, akkor elképzelhető, hogy mégsem ezekben a programokban kell keresnie a megoldást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!