Igazi nagyágyúk léptek le, de csak könnyűsúlyúak jöttek
Nagy volt a jövés-menés idén a magyarországi cégek világában. Amellett, hogy még soha nem töröltek annyi itt bejegyzett vállalkozást, mint 2014-ben, sok külföldi társaság is menekülőre fogta. A legnagyobb távozók között volt a Nokia, a Lukoil, a Samsung, az E.ON, de több nagy bank tulajdonosa is lefalcolt. Persze jöttek is új próbálkozók, de igazi nagyágyúnak csak az indiai Apollo abroncsgyár számít.
Hektikus éven vannak túl a magyarországi vállalkozások, a kormányzat finoman szólva is megválogatta, hogy milyen cégeket látna szívesen pozícióban. Hol csak erővel igyekszik kiűzni a külföldi hátterű cégeket a kormány, hol pedig – amikor a külföldi tulajdonosok már jelzik, kiszállnak – az állam hajlandó mélyen a zsebébe nyúlni. Olyan is van, amikor a cégek nem a kormányzati gazdaságpolitika, hanem a satnya magyar kereslet vagy a globális újrapozicionálás miatt lépnek le. A kivonuló cégek helyére sok esetben hazai szereplők, vagy a legtöbb esetben az állam lép be.
A külföldi tulajdonú élelmiszerláncoknak fog fájni igazán a vasárnapi boltbezárás, illetve az, hogy sorozatban két veszteséges év után kötelezően fel kell függeszteniük a napicikkek forgalmazását. A bankokat a devizahitelek forintosításával újra sok százmilliárdos veszteségbe taszítják Orbán Viktorék, nemrég pedig a Vodafone egyik vezére lengette be: ha akadna vevő, ők szívesen itt hagynák Magyarországot. Megviselte a magyar társaságokat az ukrán válság is, az ott jelen lévő magyar társaságok – például az OTP Bank vagy a Richter – számára szabad szemmel is jól látható feladatot jelent a krízis kezelése.
Az év egyik legnagyobb port felvert “sztorija” a külföldi tulajdonú kiskereskedelmi hálózatok kiszekálásának kísérlete volt. A választások előtti időben a külföldi hátterű cégek egy kicsit mintha megnyugodhattak volna, az ellenük folytatott kommunikációs offenzívát a magyar kormány felfüggesztette, de az év utolsó hónapjaiban újranyitotta a frontot. Az offenzívának, úgy fest, megpróbálnak ellenállni az érintett hálózatok: a Tesco az internetes értékesítést erősíti, a Spar már az év elején új lábat kezdett növeszteni, az Auchan pedig – a hazai csókosokhoz, a CBA-hoz, a Coophoz, a Reálhoz hasonlóan – közepes méretű áruházak nyitásával és franchise-rendszer indításával a 300 négyzetméter alatti áruházak piacán (is) terjeszkedne.
Annyi céget még soha nem zártak be, mint idén |
Rekord közelében maradt a megszűnő cégek száma Magyarországon novemberben, így az év egészében szinte biztosan több mint 40 ezer céget töröl a cégbíróság a tavalyi 33 ezer után. Mivel a megszűnések növekedését csekély cégalapítási kedv kíséri, az év egészében akár 15 ezerrel is csökkenhet a működő társaságok száma. Ez azonban az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint inkább pozitív, mint negatív fejlemény, hiszen még így is a "kis cégek országa" maradunk. |
A bankszektorban már meg is valósult az 50 százalék feletti magyar tulajdon kormányzati óhaja, ehhez az kellett, hogy távozzanak az MKB Bank, a Budapest Bank és a Credigen külföldi tulajdonosai. Mellettük a Citibank is bejelentette, hogy távozik, igaz ”csak” 2015 végéig és “csak” a lakossági piacról.
Az energiaszektorban is komoly mozgások voltak, ment a GDF-Suez, hivatalosan is elhalt a Nabucco, a részben a német RWE tulajdonában lévő Elmű-Émász-csoport pedig megállapodott az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.-vel, hogy eladja neki az általa birtokolt Sinergy Kft.-t. Az orosz Lukoil idén jelentette be, hogy kivonulnak Magyarországról (emellett Csehországból és Szlovákiából is), a céget a Norm Benzinkút vásárolhatja meg. Két jelentős magyar benzinforgalmazó társaság is bedőlt: mind a Greco, mind pedig a Dallas ellen felszámolási eljárást indítottak.
A feldolgozóiparban követni is nehezen lehetett a távozókat. December végén bezárja itteni gyárát a Douwe Egberts, 2015 végéig a Danone budapesti üzeme és a Bonbonetti nagykanizsai üzeme is leáll, nem készül több Cézár pezsgő, de kesztyű sem Pécsen. A két éve leállt, azóta felszámolás alatt lévő kapuvári húsgyár vagyonát két szaúd-arábiai befektető magyarországi cége vásárolta meg. A húsüzem hányattatásainak azonban ezzel messze nem lett vége, mert a két szaúdi befektető cége sem a 40 napos határidő, sem a nyolcnapos türelmi idő végére nem utalta át a vételárat. Ezért a húsgyár felszámolóbiztosai felmondták a szerződést és újra meghirdették a vagyont, de hét pályázatra sem jelentkezett senki. Bedőlt az egyik legnagyobb hazai tejüzem, a Minna Tejipari Zrt. is.
A médiapiacról kiszállt a finn Sanoma, portfolióját a magyar Centrál Csoport vette meg, amely így Magyarország legnagyobb print- és online kiadóvállalata lett. A csoport azóta nekiállt a portfólió tisztításának, a Story 4 és 5 tévécsatornára már találtak is vevőt. Mocorog az RTL Csoport is, vélhetően rosszul viseli a kormányzati egzecíroztatást, legalábbis kábelcsatornáit Luxemburgba költözteti. Lelépett az Antenna Hungária francia tulajdonosa, a francia TDF leányvállalata, 56 milliárdért vásárolta meg a NISZ az AH százszázalékos részvénycsomagját. Csendben, majdhogy nem észrevétlenül bezárta itteni cégét a Magyarországon 1990 óta jelen lévő, de a hazai politikai közvélemény-kutatások terén már évek óta nem aktív amerikai Gallup is.
Megérkezett a balkáni hamburgerkirály
Nyilván nem csak kivonulások, bedőlések voltak idén a magyar cégvilágban, vásároltak fel magyar sikercéget, jöttek befektetők, magyarok is terjeszkedtek külföldön – leginkább a szomszédos piacokon mozogtak be, és persze ki is.
Startupok és alig ismert nagymenők |
Továbbra is folyamatosan mutattuk be a legmenőbb startupokat, sőt már a jó ötlet stádiumában lévő “vállalkozásokról” is beszámoltunk. Van, amelyiket sok százmillió forinttal stafíroznak ki, és van, amelyiknek útját a Morgan Stanley egyengeti. Újabb és újabb már jól – vagy kevésbé jól – menő, de kevéssé ismert vállalkozásokat kutattunk fel, róluk itt olvashat “portrékat”. |
Itthon az elsődleges befektetési célpontnak az autóipar tűnt 2014-ben. Régóta riszálta magát az indiai Apollo abroncsgyár, évek óta lebegtette, hogy jön-nem jön, Szlovákiába megy, Magyarországra jön, míg végül idén végleges lett, hogy Gyöngyös mellett épít üzemet 475 millió euróból. Az ugyancsak az autóiparban működő lengyel Alumetal 9 milliárd forintos beruházás keretében a komáromi ipari parkban építi fel új gyárát, és 150 új munkahelyet létesít 2017 végéig. Ez a cég első külföldi beruházása, a komáromi helyszínt nemzetközi versenyben azért választották, mert legfontosabb piacuk, a járműipar szerepe itt jelentős, így lehetőséget látnak a fejlődésre. A komáromi gyár motorok és hajtóművek alapanyagát fogja előállítani, célja elsősorban a győri Nemak vállalatnak történő beszállítás. Veszprémben fejleszt a Continental abroncsgyár, Komáromban a dél-koreai Woory Industries, Nagykanizsán pedig a Honeywell. Közel hatmilliárd forintból felépült a német Knorr-Bremse magyarországi haszonjármű üzletágának új gyártó- és fejlesztési bázisa Kecskeméten.
Megjelent Budapesten a taxisok réme, az Uber, a junk food balkáni királya, az egyénre szabott szendvicsekkel támadó horvát Surf ‘N’ Free hamburgeres. Átadták az Emirates légitársaság budapesti központját, ahol egyelőre 30-an dolgoznak, de hamarosan tízszer ennyien lesznek. Csaknem két és fél milliárd forintos beruházással közel 30 százalékkal bővíti kapacitását az utazóbőröndöket gyártó Samsonite Hungária Kft. szekszárdi üzemében. Mintegy kilencmilliárd forintos beruházással új gyárat hoz létre a BAT Pécsi Dohánygyár Kft., ez lesz Európa második legnagyobb dohánygyára.
Új sósav-kondenzációs üzemet hoz létre a kormány támogatásával Kazincbarcikán a kínai Wanhua-csoport tulajdonában lévő Borsodchem Zrt., amelynél a 84 millió eurós beruházásnak köszönhetően legalább 70 új munkahely jön létre. Ugyancsak Kazincbarcikán, ugyancsak a kínaiak mintegy 30 milliárd forintos beruházással citromsavgyárat építenek fel, s ezzel 165 embernek teremtenek munkahelyet. Bejött a Gazprom is: szerbiai leányvállalata révén 50 százalékos részesedést szerez a magyarországi RAG Kiha Kft.-ben.
Bár a bankok jellemzően menekülnének az országból, nem mindegyikük van ezel így. Az osztrák Oberbank terjeszkedni akar Magyarországon. A banknak most hét fiókja van itt, 2016-ig tízre akarják növelni ezt a számot, hosszabb távon pedig 12 fiókot terveznek a magyar piacon.
A Nokia a bővítők és a bezárók listáján is szerepel. Bár a finn cég 3 milliárd forintos beruházással fejleszti a budapesti k+f központját, termelőüzemét bezárta a Nokia Komárom Kft. Bezárja a boltot a 2012-ben még 76 milliárd forint árbevételt összehozó, színes televízió-képcsövet, plazma-tv-paneleket és mobiltelefon-kijelzőket gyártó Samsung SDI Magyarország Gyártó és Értékesítő Zrt. is, mert kifogyott alóla a piac.
Magyarok itthon és külföldön
Terjeszkedtek itthon és külföldön is a magyar cégek is: az első Michelin-csillagot elért magyar étterem, a TripAdvisor közönségszavazásán a világ 25 legjobb étterme közé jutott Costes tulajdonosa, Gerendai Károly újabb egységet indít, emellett növelte részesedését a WAMP dizájnvásáros cégben. Nagyon megy a piacot robbantó Borháló, a vállalkozók sorban állnak a franchise-ért. A Lipóti Pékség még az év első negyedének végén túllépte a 200 egységet, a Túró Rudi gyártója, a holland tulajdonú FrieslandCampina Hungária Zrt. pedig 650 millió forintos beruházással új desszertüzemet épített. Széles Gábor vett egy repülőteret – a sármellékit – és légitársaságot is alapítana mellé.
A Szamos cukrászdát nyitott Bécsben, a Waberer’s leányvállalatot alapított egyik legnagyobb piacán, az Egyesült Királyságban, a régióban tervez terjeszkedést a nagyon menő borbár, a DiVino és az Erős Pista gyártója, az Univer. Horvátországban is nyomul az OTP Bank, a Banco Popolare ottani leánybankját nyelte le, az OTP Bank Romania pedig 39 millió euróért megvásárolta a romániai Millennium Bankot a portugál Banco Comercial Portugues-től.
Nagy visszhangot kapott a Cipruson, Páfosznál 7,5 milliárd eurós befektetéssel Dubaihoz hasonlító turistaparadicsomot tervező magyar vállalkozó. Skandináviában megállíthatatlannak tűnik a magyar családi vállalkozás, a Vajda Papír, ahogy az extrém sportot űző, Sierra Leonéban a gyémántbizniszben utazó TWD újabb lábat növeszt: a szállodaiparban mozognának.
Kapós magyar cégek, amelyekért jó pént adtak
Az egyik legnagyobb felvásárlási sztori az év végén jött ki: a viharos gyorsasággal világcéggé nőtt, német eredetű startup, a Foodpanda december közepén felvásárolta a Netpincér webes kajarendelőt, ezzel gyakorlatilag rátette a kezét az egész magyar online ételrendelési piacra.
Az ASIC bányászgépek gyártásáról ismertté vált amerikai cég, a CoinTerra, bejelentette a magyar szoftverfejlesztő cég, a Bits of Proof Zrt. (BOP) felvásárlását. A budapesti székhelyű BOP vállalati környezetre szabott bitcoin szolgáltatások fejlesztésén dolgozik. Megveszi a napraforgóolajat gyártó magyar NT Kft.-t a cseh Agrofert Holding, amelynek tulajdonosa a multimilliárdos Andrej Babis cseh pénzügyminiszter.
Külön fejezetet érdemelne a Wizz Air, amelyet előbb a tőzsdére akartak bevezetni – nem a budapesti, a londonira –, amiből aztán nem lett semmi, majd az Air France, később a Lufthansa akart megvenni – ezekből sem lett semmi.
Akiknek jól ment, és akiknek nem annyira
Az NNG olyan nemzetközi díjat kapott, amilyet magyar vállalat még soha, Európa legmenőbb vállalkozója pedig egy magyar cég lett, amely a kismamák vállalkozásait segíti. Zsíros nyereséggel működik Kovács Ákos Fehér Sólyom Bt.-je, 2013-ban 107 millió forintos adózott nyereséggel zárta az évet, de még érdekesebb, hogy bár nem szállított utasokat a Sólyom légitársaság, ennek ellenére nyereségről számolt be a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding.
Újabb magyar vendéglőnek osztottak Michelin-csillagot, ezúttal – az érintettek számára is meglepetést okozva – a Borkonyha kapta. Andy Vajna érdekeltsége öt, míg a Loki-vezér két kaszinóra kapott koncessziót a kormánytól. Magyar lábra magyar sílécet: Orbán Viktor kormányfő egy magyar cég, az Explosiv Group által fejlesztett síléccel veret a hegyeken.
Tőzsdére ment Schobert Norbi cége, a Norbi Update Lowcarb Nyrt., az első kereskedési napon a papír jegyzése mérsékelt érdeklődés mellett pár óra múltán 14 százalékos mínuszban volt – ráadásul Norbit a versenyhivatal is megsuhintotta átverős reklám miatt. Erősen rogyadozik Matyi Dezső könyvkereskedő cége, sorozatban jönnek a végrehajtások, nagyon úgy fest, lassan vége az Alexandria-sztorinak.
Oroszi László, az irányítósávos futballcipő feltalálója, az év elején első fokon pert nyert az Adidas ellen. Tizenkét éves történet ért fordulóponthoz, ám a kártérítési per még csak ezután kezdődik, és azon sem garantált a siker. Régóta ígérgették, de idén tényleg bezárták a józsefvárosi piacot, és lebukott egy nagyban utazó világmárka-hamisító üzem Kőbányán.
Felszámolás alá vonták a baloldali kommunikációs, pr- és marketingguru Braun Róbert – Gyurcsánynak, Medgyessynek és Simornak is adott tanácsokat – több tízmilliós vállalkozását az offshore tulajdonban lévő Braun &Partners Kft.-t. Finanszírozási nehézségek miatt bajba került az egyik legmenőbb magyar kisvállalkozás, a Merényi Bicycles. Nagy kár, mert a vállalkozás épp a brit piacra való betörés küszöbén állt, tavaly nyáron már nagyon sikeres teszteken voltak túl. Eredménytelenül zárult a Gulliver Kft. tavaly indult csődeljárása, a bíróság megállapította a Gulliver játékkereskedő cég fizetésképtelenségét, és elrendelte a felszámolását.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál! További céges híreket a hvg.hu vállalkozás rovatában talál.